Gdzie można wykonywać chipowanie swojego pupila?

Internet i słupy ogłoszeniowe są przepełnione informacjami o zaginionych i znalezionych czworonogach, które z jakiegoś powodu oddaliły się od swojego opiekuna. To zawsze trudna sytuacja, zarówno dla właściciela, który tęskni, jak i samego pupila, na którego czyhają zagrożenia w postaci ruchliwych ulic, innych zwierząt czy głodu. Bardzo dużym ułatwieniem w poszukiwaniach może okazać się chip.

chipowanie zwierzat

Czym jest chipowanie?

Aby ułatwić identyfikację zwierzęcia, pod jego skórę wszczepia się za pomocą specjalnej strzykawki mikroprocesor, który wielkością przypomina ziarno ryżu. Na tym mikroprocesorze zakodowany jest unikalny numer. Sam zabieg chipowania jest bezbolesny, nie uszkadza skóry i trwa około minuty. Zwierzę nie czuje chipa pod skórą, a wszczepiony mikroprocesor pozostaje obojętny dla organizmu naszego pupila.

Po co chipować pupila?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz weterynarii z Przychodni Weterynaryjnej Witolda Janeczka we Wrocławiu: Chipowanie zwierzęcia póki co nie jest obowiązkowe w Polsce, chyba, że wybieramy się z naszym psem lub kotem za granicę do krajów Unii Europejskiej. Wtedy musimy posiadać paszport dla zwierzęcia, a warunkiem jego otrzymania jest właśnie zaczipowanie.

Niezależnie od braku takiego wymogu, warto nadać zwierzęciu numer identyfikacyjny, do którego przypisane będą dane właściciela. Dzięki temu, jeśli nasz pupil ucieknie lub zostanie przez nas zagubiony, osoba, która na niego trafi, będzie mogła z pomocą lekarza weterynarii lub strażnika miejskiego odczytać z chipa dane kontaktowe właściciela i z pomóc wrócić zwierzakowi do domu.

Niektórzy lekarze weterynarii współpracują z Ogólnopolską Bazą Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji. Wtedy, po wszczepieniu mikroprocesora, rejestrują w takiej bazie numer identyfikacyjny i podstawowe informacje o zwierzęciu uzyskane od właściciela. Jest to konieczne dla sprawnego przepływu informacji. Sami również możemy zarejestrować pupila w ogólnodostępnych bazach – im więcej , tym lepiej.

Gdzie wykonać zabieg?

Zabieg chipowania może wykonać wykwalifikowany lekarz weterynarii. Podczas wizyty w przychodni weterynaryjnej warto zapytać, czy dane zwierzęcia i kontakt do właściciela zostaną umieszczone w bazie, czy powinniśmy to zrobić samodzielnie.