Gięcie blachy – metody i zastosowanie

Gięcie blach to rodzaj obróbki materiału, który polega na zmianie krzywizny obrabianego przedmiotu. Proces gięcia zachodzić może tak na gorąco, jak i na ciepło. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat metod gięcia blach oraz metod zastosowania tego procesu.

Metody gięcia

Gięcie blach jest rodzajem obróbki plastycznej, w którym (przy użyciu odpowiednich sił) można nadać przedmiotowi określony kształt. Każde gięcie przebiega przy równoczesnej zmianie krzywizny materiału.

Gięcie blach można wykonywać na różne sposoby, bo za pomocą walców, na prasach za pomocą tłoczników, a także za pomocą przeciągania. Samo gięcie blach obejmuje trzy fazy, a mianowicie gięcie sprężyste, plastyczne oraz dotłaczanie.

Najczęściej stosowaną metodą gięcia blach jest zwykle gięcie na prasach. Z kolei za pomocą przeciągania stworzyć można różnego rodzaju rury, paski blachy oraz kształtowniki. Jeśli chodzi o gięcie za pomocą walców, to pozwala ono na produkcję rur ze szwem, a także płaszczy zbiorników. Tę ostatnią metodę wykorzystuje się przy prostowaniu taśm, blach, prętów i drutów – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę ASAP SA.

Do czynności wchodzących w zakres gięcia blach należą wyginanie, zawijanie, zaginanie, profilowanie, prostowanie i skręcanie. Trzeba wiedzieć, że odkształcenia obrabianego przedmiotu mogą zachodzić jedynie do określonej wartości naprężenia.

Technologia i zastosowanie

Do gięcia blach wykorzystuje się najnowocześniejsze technologie i urządzenia. Pasy używane w procesie muszą spełniać wszystkie wymagania jakościowe, a ich unikalna budowa umożliwia zaginanie elementów z ogromną precyzją i powtarzalnością.

Gięcie blach wykorzystuje się przede wszystkim w budownictwie, gdzie konieczne jest m.in. do wykończenia dachu. Ponadto, proces ten stosowany jest do produkcji pokryć dachowych, rynien, rur spustowych, okapników, wiatrownic, barier przeciwśniegowych, parapetów oraz wielu innych potrzebnych elementów. Gięcia używać można też w niektórych dziedzinach przemysłu.

Od czego zależy metoda gięcia blachy?

Sposób gięcia blachy uzależniony jest od jej rodzaju. Blachy dzieli się ze względu na grubość i normy jakości na grube i cienkie oraz ze względu na typ na blachy faliste, żeberkowe, trapezowe, ocynkowane oraz platerowane. Duże znaczenie dla sposobu gięcia ma też faktura materiału.

Sam proces gięcia przeważnie jest zautomatyzowany, toteż niesie ze sobą wiele korzyści. Należy jednak pamiętać, że podczas gięcia może zmieniać się forma przekroju poprzecznego materiału. Aby tego uniknąć można wprowadzić dodatkowe naprężenie w miejscu ściskania.