Higiena w szkołach – brak norm?

Dzieci spędzają w szkole znaczną część swojego tygodnia. Z tego powodu, w tego typu placówkach, muszą być utrzymywane odpowiednie normy, także te dotyczące higieny. Mówi się, że z przestrzeganiem zasad w tej kwestii bywa różnie. Czy szkoły rzeczywiście są z higieną na bakier?

Czystość to podstawa

Dbanie o higienę osobistą jest obowiązkiem każdego człowieka, niezależnie od jego wieku. Wpływa to bowiem bezpośrednio nie tylko na nasz wygląd, ale przede wszystkim na zdrowie, tak nasze, jak i otaczających nas osób. Szkoła, której zadaniem jest przystosowanie młodego człowieka do życia, powinna wpajać uczniom istotę dbania o własną czystość. Aby temu sprostać, w placówkach muszą być zachowane odpowiednie zasady dotyczące higieny i bezpieczeństwa.

-W szkole dzieci narażone są na kontakt z różnego rodzaju bakteriami i zanieczyszczeniami. Choć powszechnie wiadomo, że w placówkach edukacyjnych powinno być czysto, to rzeczywistość bywa inna. W wielu szkołach higiena jest wciąż pojęciem abstrakcyjnym – zauważa przedstawiciel firmy ActiveBrand, która zajmuje się doradztwem obejmującym ogólnie rozumiane utrzymanie czystości.

Normy

Szkoły powinny przestrzegać odpowiednich norm związanych z higieną i bezpieczeństwem. Do absolutnego minimum należą:

  • dostęp do ciepłej wody – nie może zabraknąć jej zarówno w toaletach, jak i w prysznicach w salach gimnastycznych i stołówkowych kuchniach,
  • dostęp do środków higieny osobistej – szkoła musi zapewnić uczniom mydło, papier toaletowy oraz ręczniki papierowe lub suszarki (te zasady łamane są niestety najczęściej i w wielu placówkach brakuje tego typu środków),
  • wydzielone miejsca na szatnie i toalety w salach gimnastycznych – uczniowie powinni mieć miejsce, w którym będą mogli przebrać się w strój na zajęcia wychowania fizycznego i osobne toalety, w każdej hali sportowej powinny również znaleźć się działające prysznice,
  • pomoc pielęgniarki – w każdej placówce uczniowie powinni mieć zapewniony dostęp do pomocy medycznej przez cały dzień, powinni mieć oni również przeprowadzane okresowe badania oraz przeglądy stanu włosów i uzębienia.

Choć wszystkie powyżej wymienione zasady wydają się sprawą oczywistą, to w wielu placówkach edukacyjnych są one notorycznie łamane. Warto więc zainteresować się warunkami panującymi w miejscu, w którym dzieci spędzają sporo czasu każdego dnia, a w razie potrzeby zdecydować się na interwencję.