Jak dobrać agregat do wiertarki i innych elektronarzędzi?

Agregat prądotwórczy to podstawowe urządzenie niezbędne w miejscach, w których wykonujemy prace bez dostępu do prądu. Przydaje się on także w trakcie awarii prądu, kiedy musimy dokończyć prace związane z użytkowaniem elektronarzędzi. Aby jednak agregat spełnił właściwie swoją funkcję, musi być odpowiednio dopasowany do urządzeń, które będzie zasilał. Jak wybrać agregat do wiertarki i elektronarzędzi?

agregat-pradotworczy

Agregat prądotwórczy – zasady doboru do elektronarzędzi

Agregat prądotwórczy powinien być odpowiednio dopasowany do rodzaju oraz mocy rozruchowej urządzenia, które będzie zasilał. Szeroką ofertę agregatów oraz pomoc przy ich wyborze oferuje firma Ramirent. Wyróżniamy agregaty jednofazowe i trójfazowe. Do zasilania elektronarzędzi takich jak wiertarki, szlifierki, przecinarki oraz betoniarki dobrze sprawdzi się agregat jednofazowy. Są to jednak także urządzenia, które różnią się między sobą mocą – dlatego wybierając agregat jednofazowy do tego typu elektronarzędzi, warto wiedzieć, że powinien on mieć moc 1,2 razy większą od sumy wszystkich urządzeń, które będzie zasilał. Wybierając moc agregatu, należy więc wziąć pod uwagę moc wszystkich urządzeń, które będą pod niego podpięte w tym samym czasie. Należy ją do siebie dodać i pomnożyć przez 1,2. Wynik, który uzyskamy to moc, którą powinien posiadać odpowiedni do ich zasilania agregat prądotwórczy. Do tej wartości warto dodać dodatkowe 20% dla pewności, że urządzenie wytrzyma takie obciążenie.

Właściwy wybór agregatu prądotwórczego do elektronarzędzi

Samodzielne określenie prądu rozruchowego potrzebnego do uruchomienia danego urządzenia może sprawiać pewne problemy, zwłaszcza dla mało doświadczonych użytkowników. Dobrym wyjściem jest także skonsultowanie wyboru konkretnego agregatu z doświadczonym elektrykiem, który pomoże nam wybrać urządzenie właściwie dostosowane do naszych potrzeb. Warto to zrobić, gdyż tylko zakup odpowiednio dopasowanego agregatu prądotwórczego przyniesie nam oczekiwane rezultaty z jego użytkowania. Wybór agregatów prądotwórczych jest dziś całkiem spory.

śr. ocena 5 / głosów 5