Jak dobrać odpowiednie klapki medyczne?

Podczas dyżurów liczba kilometrów, którą pokonuje personel medyczny jest niemal równa długości półmaratonu! Dlatego obuwie przeznaczone do pracy powinno być przede wszystkim wygodne. Zwłaszcza, że długotrwała praca stojąca sprzyja pojawieniu się dolegliwości związanych ze stawami i kręgosłupem, a także pojawieniem się żylaków. Jak dobrać odpowiednie klapki medyczne i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy.

klapki medyczne

Wybór odpowiedniego obuwia jest kluczowy, jeśli „na nogach” spędzamy większą część dnia. Stopy znoszą wówczas bardzo duże obciążenia, co może przekładać się na dolegliwości w obrębie kolan, bioder i kręgosłupa. W przypadku wyboru klapek lub innego obuwia medycznego na pierwszym miejscu zdecydowanie powinna być wygoda. Oczywiście producenci obuwia profilaktycznego nie zapominają także o wyglądzie, więc coraz częściej możemy spotkać buty ochronne nawet w nietypowych kolorach i modelach, na przykład kolorowych lub w kwiaty. Jednak komfort naszych stóp i stawów to podstawa – dlatego warto wybierać klapki renomowanego producenta, specjalizującego się w produkcji właśnie tego typu obuwia.

Wygoda przede wszystkim

Do wyboru mamy kilka modeli: klapki z odkrytymi palcami, na sprzączkach umożliwiających dopasowanie buta do tęgości stopy lub z gładką cholewą, tradycyjne chodaki z zakrytymi palcami lub klapki z dodatkowym paskiem na pięcie. Interesującą propozycją są klapki na spodzie kolebkowym, czyli wyprofilowanej podeszwie, z podniesioną częścią palcową i zaokrągloną piętą. Specjalna konstrukcja podeszwy zapewnia ochronę kręgosłupa przed nadmiernym obciążeniem, wzmocnienie mięśni kończyn, pleców i pośladków oraz amortyzację mikrowstrząsów. Co więcej, chodzenie w tego typu butach skłania użytkownika do ciągłego balansowania, co prowadzi do zwiększonej pracy mięśni. Dzięki ortopedycznemu profilowi palce oraz podbicie są podpierane, a stopa znajduje się w odpowiedniej pozycji. Tego typu klapki znajdziemy w ofercie sklepu internetowego Pracowni Handlu. Warto przekonać się o ich wyjątkowej wygodzie zwłaszcza, jeśli cierpimy na różnego rodzaju dolegliwości stóp lub stawów.

Klapki ze skóry naturalnej – aby stopa mogła oddychać

Drugim, ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru klapek medycznych jest materiał, z którego są wykonane. W butach spędzamy nieraz wiele godzin, dlatego to ważne, aby stopa mogła oddychać. Perforacja oraz odkryte części na niewiele się zdadzą, jeśli buty będą wykonane ze sztucznych i nieoddychających materiałów. Skóra naturalna to najlepszy wybór. Nie tylko pozwala na swobodną wymianę gazową, ale jest również niezwykle trwała. Zwłaszcza, jeśli cholewka będzie przeszywana do podeszwy po całej długości – wówczas będziemy mogli mieć pewność, że będzie wytrzymała oraz odporna na rozdarcia i uszkodzenia mechaniczne.

Bezpieczna i lekka podeszwa

W przypadku wyboru obuwia medycznego równie ważna jest podeszwa. Przede wszystkim musi chronić przed poślizgiem, a także być odporna na różnego rodzaju substancje. Dobrze, jeśli będzie również antyelektrostatyczna oraz antybakteryjna. W tym przypadku dobrze sprawdzają się podeszwy wykonane ze spienionego poliuretanu – są nie tylko wygodne, ponieważ amortyzują wstrząsy, ale również bezpieczne. Jednocześnie łagodzą nierówności podłoża i nie rysują powierzchni, do tego są lekkie i elastyczne. Dla osób, które większość czasu spędzają siedząc lub stojąc sprawdzą się również tradycyjne chodaki drewniane – choć są cięższe od butów z podeszwą z tworzywa sztucznego są równie popularne. Z pewnością wpływ ma na to fakt, że stopa w obuwiu z drewnianą podeszwą wolniej się męczy, a drewno jako materiał w pełni naturalny zapewnia wymianę powietrza oraz odbiór nadmiaru potu. Dodatkowa zelówka gwarantuje antypoślizgowość oraz odporność na chemikalia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru klapek medycznych?

Oczywiście podczas wyboru konieczne jest zwrócenie uwagi na prawidłowy rozmiar. Może wydawać się to oczywiste, warto jednak pamiętać, że niektóre rodzaje klapek (na przykład typu fusbet) mają głęboko wyprofilowaną podeszwę, przez co rozmiarówka może wydawać się zaniżona. Równie ważne jest to, aby klapki nie uciskały – nawet niewielki nacisk po kilkunastogodzinnym dyżurze będzie nie do wytrzymania, a my będziemy marzyli tylko o zdjęciu butów. Ponadto ucisk może negatywnie wpłynąć na krążenie w kończynie. Odpowiednio dobrane klapki medyczne  pozwolą zminimalizować istniejące problemy ze stopami, a także zapobiegną ich pojawianiu się w przyszłości. Pozwolą również uniknąć bólu oraz dyskomfortu w obrębie stóp, kolan, stawów biodrowych, a także kręgosłupa.

śr. ocena 0 / głosów 0