Jak dobrać zegarek do stroju wieczorowego?

Zegarek wieczorowy to nie tylko praktyczny przyrząd do odmierzania czasu, ale przede wszystkim biżuteria. Takie zegarki wybieramy jako element stroju na specjalne okazje, jak studniówka, bal sylwestrowy czy premiera sztuki teatralnej. W przypadku męskich zegarków wieczorowych koperta często wykonana jest ze szlachetnego metalu, zaś damskie mogą być nawet zdobione drogimi kamieniami. Aktualnie modne jest także sięganie po zegarki mechaniczne w charakterze eleganckiego dodatku. Jak właściwie dobrać zegarek na wielkie wyjście?

zegarki

Z reguły to mężczyźni częściej sięgają po zegarki wieczorowe – mówi ekspert salonu Zegarki24. Wynika to głównie z dużo mniejszej palety możliwości wyboru eleganckich ozdób. Do biżuterii zalecanej mężczyznom obok zegarka można wymienić właściwie tylko obrączkę i spinki do mankietów, ewentualnie dodatkowo oprawki okularów. Kobiety zdecydowanie częściej rezygnują z zegarka na rzecz bransoletek, będących elementem całych kompletów biżuterii. Dlatego poniżej skupimy się na zegarkach męskich.

Eleganckie zegarki z duszą

Wybór między elektronicznym a mechanicznym zegarkiem w kontekście stroju wieczorowego jest oczywisty – zakładamy na rękę zegarek o większym prestiżu, czyli ten, który kryje w sobie dzieło mikromechaniki. Choć niewątpliwie zegarki elektroniczne cechują się większą dokładnością, to właśnie mechaniczne czasomierze uznawane są za luksusowe.

Zegarek na pasku czy bransolecie?

Choć zegarki na bransolecie kojarzą się z szeroko rozumianą biżuterią, za elegancki zegarek męski przyjmuje się ten na skórzanym pasku. Dopuszczalne jest co prawda noszenie zegarka na płaskiej i nierzucającej się w oczy bransolecie, jednak zegarek na pasku z naturalnej skóry wypada o wiele lepiej. Kolor paska powinien być oczywiście dobrany do barwy fraka czy garnituru.

Koperta wieczorowego zegarka

Kiedy mówimy o kopercie zegarka do stroju wieczorowego, ważny jest zarówno jej kolor, jak i kształt. Jedno i drugie powinno przede wszystkim pasować w odczuciu właściciela. Zegarek, który w jakikolwiek sposób przeszkadza noszącemu, nigdy nie będzie prezentował się dobrze – przekonuje ekspert z firmy Demus. Jeśli chodzi o kształt koperty eleganckich zegarków, warto sięgać po te tradycyjne o okrągłych i prostokątnych tarczach. Kolor koperty dobieramy pod pozostałe elementy metalowe w stroju, np. spinki mankietów czy klamrę paska. Najczęściej wybierane kolory kopert dla zegarków wieczorowych to odcienie złota i srebra.