Jak lasery liniowe wspomagają kontrolę jakości w przemyśle drzewnym?

Mechanizacja tartaków to nie tylko modernizacja parku maszynowego, ale także usprawnianie go poprzez wprowadzanie do nich takich elementów jak, chociażby lasery liniowe. Pozwalają one bowiem zwiększyć wydajność i dokładność obróbki drzewnej. Wobec tego, jakie zadanie mają lasery liniowe w tartakach? Dlaczego warto w nie zainwestować w tartaku oraz jak dobrać ich odpowiedni model? O tym poniżej.

laser liniowy

Jakie funkcje pełnią lasery w tartakach? 

Lasery liniowe pozwalają na wyznaczanie precyzyjnie dokładnych linii cięcia drewna. Mają one z zadanie wskazywać optymalną płaszczyznę, która pozwoli na uzyskanie wyrobu gotowego do dalszej obróbki lub sprzedaży o jak najlepszej jakości.

Dzięki ich specjalnej budowie pozwalają one na wyznaczanie linii nawet na bardzo długich odcinkach. Najczęściej lasery liniowe wyposażone są w różne rodzaje projekcji, a także możliwość regulacji ogniskowej, co pozwala jeszcze lepiej dopasować je do potrzeb tartaków.

Jakie są korzyści z zastosowania laserów w tartakach?

Koszt zakupu lasera liniowego w porównaniu do kosztu wyposażenia całego parku maszynowego tartaku jest nieporównywalnie niski. Pomimo niewielkich kosztów inwestycja w lasery liniowe pozwala jednak skutecznie zoptymalizować pracę w przemyśle drzewnym oraz poprawić jej wydajność. 

Stosowanie laserów liniowych w tartakach jest bowiem w stanie w znaczny sposób zmniejszyć ilość odpadów, a także poprawić dokładność linii cięcia drewna, a co za tym idzie jakość produktów poprzez jej stałą kontrolę. To z kolei wiąże się z uzyskaniem dużych oszczędności, które szybką uzasadniają słuszność zastosowania tych urządzeń w tartakach. 

Laser zielony czy czerwony, czyli jaki model wybrać?

Laser laserowi jednak nierówny. Dlatego też jego zakup powinien być dokładnie przemyślaną decyzją, która uwzględnia przede wszystkim dwa poniższe elementy wpływające na skuteczność jego działania. 

Wybór koloru wiązki lasera liniowego

Dostępne na rynku lasery liniowe dla przemysłu drzewnego, które w swojej ofercie posiada także firma dystrybuująca miedzy innymi urządzenia do mechanizacji tartaków Penny Gondek, występują  w dwóch wariantach zielonym oraz czerwonym, jeśli chodzi o kolor emitowanego przez nie światła.

Pierwszy z nich przeznaczony jest do zastosowania w tartakach, gdzie mamy do czynienia z jasnym światłem, dużą ilością przeszkleń oraz prześwietleń. Natomiast drugi do zacienionych hal o umiarkowanym poziomie oświetlenia. 

Moc optyczna lasera

Kolejną istotną kwestią jest moc optyczna lasera.  To ona wpływa na zakres linii, jaką będzie w stanie wyświetlać urządzenie. Oznacza to więc, że im dłuższą linię chcemy wyznaczyć za jego pomocą, tym laser liniowy powinien mieć większą moc optyczną. 

Te dwie kwestie są jedynie najważniejszymi parametrami laserów, jednak ich właściwy dobór do potrzeb produkcyjnych tartaków zależy jeszcze od wielu innych czynników. Dlatego też najlepiej zaopatrywać się w nie u sprawdzonych dystrybutorów, którzy będą w stanie doradzić ich właściwy model. 

śr. ocena 0 / głosów 0