Jak można uzyskać dofinansowanie do kotła?

Dofinansowanie do wymiany kotła grzewczego jest jednym ze sposobów na ułatwienie wymiany urządzenia do pozyskiwania ciepła. Dzięki dodatkowym środkom można łatwiej wygospodarować w domowym budżecie odpowiednie środki potrzebne na kupno nowego urządzenia, wymianę podłączeń, czy nawet instalacji kominowej. Ilość środków, jakie można pozyskać, jest uzależniona od rodzaju programu, z którego mamy zamiar skorzystać. Pozyskanie finansowania jest możliwe zarówno w ramach ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze, jak i funduszy oferowanych przez samorządy.

kocioł grzewczy

Program „Czyste Powietrze”

Program „Czyste Powietrze” to ogólnokrajowa akcja, której celem ma być poprawa efektywności energetycznej budynków. Celami, które administracja rządowa chce osiągnąć, są poprawa jakości powietrza i ograniczenie smogu. Beneficjenci programu mogą zaś zyskać możliwość montażu nowoczesnych kotłów centralnego ogrzewania, które w porównaniu ze starszymi kotłami oferują wyższy komfort użytkowania oraz bardziej efektywne spalanie, a co za tym idzie niższe koszty użytkowania. Program „Czyste Powietrze” daje możliwość ubiegania się o dopłatę do zakupu pieca oraz termomodernizację budynku. W jego ramach można pozyskać dopłatę, której wysokość jest uzależniona od naszych dochodów. Maksymalna wartość wsparcia to do 90% wartości inwestycji przy średnich miesięcznych dochodach na osobę wynoszących 600 zł, a minimalna to do 30%, przy powyżej 1600 zł na osobę. Oprócz bezpośredniego dofinansowania osoby uczestniczące w programie mogą otrzymać korzystną pożyczkę.

Wnioski w programie „Czyste Powietrze” można składać w oddziałach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na terenie województwa, gdzie ma być zainstalowane urządzenie lub w Urzędzie Gminy, w której mieszkamy. Minimalna kwota kosztów kwalifikowanych poniesionych w związku z uczestnictwem w programie to 7 000 zł, zaś maksymalna to aż  53 000 zł.

Programy samorządowe

Dofinansowanie wymiany kotłów jest możliwe również z różnych programów samorządowych. Są one uchwalane zarówno przez samorządy wojewódzkie, jak i przez poszczególne gminy. Ich szczegóły są bardzo różne i zależą od rozmaitych czynników. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na obowiązujące na danym terenie systemy dopłat szczegółowych informacji co do warunków uczestnictwa w programach samorządowych warto zasięgnąć w gminie, w której mieszkamy, zanim kupimy kocioł. W wielu przypadkach przyznanie dofinansowania zależy bowiem od spełnienia dodatkowych warunków.

Programy wymiany kotłów mają różne wymogi co do typu konkretnych urządzeń, które można zamontować. Najczęściej dotyczą one konieczności zakupu kotła z certyfikatem EcoDesign. Energooszczędne kotły spełniające wszelkie wymogi dotyczące ochrony środowiska produkuje firma Kotły Grzewcze Dragon. W ofercie tego wytwórcy są dostępne urządzenia opalane ekogroszkiem bądź ekologicznym pelletem z biomasy. Kotły firmy Dragon są wyposażone w wygodne podajniki opału i zaawansowane systemy sterowania ułatwiające obsługę.

śr. ocena 5 / głosów 1