Jak powstają grawery na pucharach i innych trofeach?

Efektowne puchary i trofea dla sportowców oraz zwycięzców innych konkursów są najczęściej grawerowane. Oznakowania wskazują, które miejsce zdobył laureat i eksponują imię oraz nazwisko szczęśliwca. Istnieje kilka sposobów na grawerowanie statuetek, a najpopularniejsze z nich to metoda mechaniczna i laserowa. Obie z nich są często stosowane, jednak czy dają takie same efekty? I jak to wygląda w praktyce?

grawery na pucharach

Czym charakteryzuje się laserowe grawerowanie pucharów?

Metoda grawerowania laserowego pucharów polega na skierowaniu wiązki świetlnej na powierzchnię poddawanego obróbce detalu. Elementami, które umożliwiają takie działanie, są soczewki i specjalnie opracowane zwierciadła. Strumień światła przemieszcza się po powłoce pucharu według wcześniej ustalonych współrzędnych. Powstałe na detalu grafiki, litery i znaki to tzw. grawiura.

Zaletami laserowego grawerowania pucharów są m.in.:

  • maksymalna precyzja,
  • brak zużycia frezów,
  • szybkość i wysoka jakość,
  • obróbka bez mocowania,
  • uniwersalne zastosowanie na niemal każdym surowcu.

Mechaniczne grawerowanie pucharów i trofeów

Ciekawostką jest, że pierwsze urządzenia grawerujące w technice mechanicznej powstały już 1938 roku. Pantografy wkrótce po tym były stosowane na całym świecie, a ich nowoczesne odpowiedniki są bardzo zaawansowane.

Obecne techniki grawerowania mechanicznego polegają na umieszczeniu metalu w maszynie, która ma zainstalowany frez. Element ten porusza się ponad powierzchnią pucharu i ruchem obrotowym usuwa wybrane punkty wierzchniej warstwy. W efekcie tworzone są zaprogramowane wcześniej zarysy i kształty. W taki sposób wycina się więc charakterystyczne litery i cyfry oraz inne grafiki symbolizujące określoną dyscyplinę sportu lub dziedzinę nauki. 

– Atutem tego rodzaju techniki jest możliwość osiągnięcia głębokich rys, które można dodatkowo wypełnić kolorową farbą. Tak przygotowana statuetka jest estetyczna i godna zwycięzcy – informuje pracownik funkcjonującej od 1982 roku firmy G.T. Łagan z Nowego Sącza.

Grawerton jako metoda znakowania pucharów i trofeów

Nowoczesna metoda komputerowego sygnowania powierzchni statuetek jest nazwana grawertonem. Polega ona na błyskawicznym przenoszeniu dowolnych treści na powierzchnie detalu, a zaletą tego rozwiązania jest wysoka estetyka oraz trwałość.

Metoda oparta jest na działaniu wysokiej temperatury. Jej pierwszym etapem jest naniesienie znaków i grafik przy użyciu sublimacji. Drugim krokiem jest utrwalanie powierzchni nadruku poprzez działanie wysokiej temperatury.

śr. ocena 0 / głosów 0