Jak prawidłowo dobrać kaganiec dla psa?

Dobór odpowiedniego kagańca dla psa nie jest prostą kwestią. Z jednej strony musi on gwarantować pełne bezpieczeństwo przed ewentualnym ugryzieniem, z drugiej strony musi być dla zwierzaka komfortowy i umożliwiać mu swobodne dyszenie. Ilość kagańców dostępnych w sklepach jest ogromna. Jakie są rodzaje kagańców? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu, aby zarówno pupil, jak i opiekun byli zadowoleni z wyboru? Odpowiedź w artykule.

kaganiec dla psa

Dlaczego pies powinien mieć kaganiec?

Wielu osobom kaganiec kojarzy się z agresywnym i niebezpiecznym zwierzęciem, w kontakcie, z którym należy zachować pełną ostrożność. Jednakże pomimo takich skojarzeń, powinien on stanowić podstawowy element wyposażenia każdego czworonoga, szczególnie przydatny w niektórych sytuacjach życiowych. Jest on koniecznością między innymi w czasie podróży komunikacją miejską. Jeśli obowiązek ten nie zostanie dopilnowany przez właściciela, może on ponieść wysoką karę pieniężną. Kolejną sytuacją, w której warto użyć kagańca, są małe pomieszczenia i bliski kontakt z nieznajomymi osobami. Pies w pobliżu obcego może zachować się w sposób nieprzewidywalny np. w czasie jazdy windą. Podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym również warto być zaopatrzonym w to akcesorium, gdyż nawet najgrzeczniejszy zwierzak może w sytuacji stresowej stać się niebezpieczny i nieobliczalny. Różne losowe okoliczności mogą powodować niepewność i dyskomfort zarówno dla psa, jak i człowieka. Kaganiec może stanowić łatwe i tanie zabezpieczenie przed stresującymi sytuacjami pojawiającymi się w czasie spaceru.

Rodzaje kagańców

Kaganiec materiałowy nazywany inaczej weterynaryjnym ściśle przylega do pyska zwierzęcia, nie dopuszczając do jego otwarcia. Tym samym pupil nie ma możliwości szczekania i  gryzienia, ale także i dyszenia. Jest to problematyczne, gdyż pies, ziejąc reguluje temperaturę swojego ciała.  Brak dyszenia może być bardzo niebezpieczny, gdyż uniemożliwia prawidłowe przeprowadzenie procesu termoregulacji, a to może doprowadzić pupila nawet do udaru cieplnego w  upalne dni. Ponadto wywołuje dyskomfort ze względu na ograniczenie swobody ruchów zwierzęcia. Dlatego właśnie ten rodzaj kagańca przeznaczony jest tylko do krótkotrwałego stosowania np. podczas wizyty u weterynarza.

Drugi rodzaj stanowią kagańce metalowe, które są często wybierane i szeroko stosowane przez opiekunów czworonogów. Stanowią skuteczne zabezpieczenie przed ewentualnym ugryzieniem, są trwałe oraz łatwe w czyszczeniu. Ważną kwestią jest fakt, że pies może otworzyć pysk i swobodnie oddychać, gdyż ma dużo miejsca na kufę. Wadą tego rodzaju kagańca jest jego twardość oraz ciężar, co przy przypadkowym kontakcie bywa dość bolesne. Dodatkowo należy pamiętać, że metal jest materiałem narażonym na zmiany temperatury. Latem rozgrzewa się i może spowodować odparzenia, zaś zimą ulega schłodzeniu, co może prowadzić do powstania odmrożeń.

Kolejnym rodzajem jest kaganiec plastikowy, który jest opcją lekką, elastyczną, łatwą do czyszczenia oraz stosunkowo tanią. Dodatkowo jest stworzony z tworzywa wytrzymałego i trwałego, na które nie wpływają wahania temperatur. Jeśli kaganiec zostanie dobrze dopasowany do wielkości kufy, jest dla psa wygodny i w pełni komfortowy. Jednakże ze względu na niską cenę, jakość wyrobu może nie spełniać oczekiwań opiekuna. Warto więc wybierać modele polecane przez innych miłośników zwierząt lub poprosić o radę specjalisty w sklepie zoologicznym, który pomoże wybrać kaganiec odpowiedni do potrzeb i taki, który będzie służył przez długi czas. Jak tłumaczy specjalista z Sierściuchowe ZOO:

Prawidłowo wykonany kaganiec powinien zapewniać psu pełną wygodę noszenia, umożliwiającą mu swobodne eksplorowanie otoczenia w czasie spaceru. Jednocześnie gwarantując opiekunowi, maksymalne zabezpieczenie przed nieprzewidywalnymi zachowaniami czworonoga.

Ostatnią dostępną w sklepach kategorią kagańców są te wykonane ze skóry. Model ten charakteryzuje się lekkością, wytrzymałością oraz dużą elastycznością. Dopasowuje się do głowy czworonoga i nie odparza skóry. Pozwala psu na swobodne otwieranie pyska i umożliwia prawidłowe dyszenie, co zapewnia wysoki komfort w czasie noszenia. Wadą tego modelu jest fakt, że ciężko jest utrzymać go w czystości. Dbałość o higienę jest trudniejsza i może wymagać użycia specjalistycznych środków myjących, przez co szybciej dochodzi do zniszczenia materiału. Dodatkowo ten rodzaj kagańca może być droższy niż wariant plastikowy czy metalowy.

Jaki rozmiar kagańca wybrać ?

Najważniejsze przed zakupem jest zmierzenie obwodu i długości kufy czworonoga, a następnie dobranie odpowiedniego rozmiaru kagańca do wielkości psa. Na tej podstawie posiłkując się tabelą rozmiarów, łatwo można znaleźć model, który spełni oczekiwania i potrzeby opiekuna, a także będzie komfortowy dla pupila i nie spowoduje otarć. Po założeniu istotne jest, aby kaganiec nie nachodził zwierzęciu na oczy oraz by wewnątrz została niewielka przestrzeń na nos. Ponadto pies musi mieć miejsce do swobodnego otwierania pyska i dyszenia, co warunkuje tym samym prawidłową termoregulację ciała. Dobrze dobrany kaganiec nie będzie przeszkodą w czasie odkrywania nowych, ekscytujących zapachów, natomiast uchroni właściciela przed stresującymi sytuacjami.

śr. ocena 0 / głosów 0