Jak wybrać brodzik do prysznica?

Wybór kabiny prysznicowej w łazience to nie wszystko. Oprócz niej równie ważny jest brodzik, który decyduje o komforcie korzystania z prysznica. Na rynku są dostępne różne kształty, wielkości i głębokości. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

brodzik-do-prysznica

Najważniejszy jest kształt

Brodzik powinien tworzyć wraz z kabiną prysznicową spójną całość, dlatego najlepiej, aby oba produkty były kupowane w tym samym czasie, od tego samego producenta – zauważa konsultant marki Omnires, która jest producentem najwyższej klasy artykułów wyposażenia  łazienki i kuchni.

Najpopularniejszym kształtem jest kwadrat, prostokąt i półokrąg. Aby wybrać odpowiedni, należy znać układ łazienki i wielkość wolnej powierzchni do wykorzystania. Brodzik narożny o kształcie półokręgu idealnie nadaje się do mniejszych łazienek. Jego promień powinien odpowiadać promieniowi kabiny prysznicowej. Większą swobodę ruchów pod prysznicem zapewnia brodzik prostokątny.

Cechy brodzika głębokiego

Na komfort użytkowania prysznica wpływają również odpowiednie wymiary brodzika – zarówno jeśli chodzi o szerokość i długość, jak i o głębokość, która standardowo wynosi od 5 cm do 15 cm. Głęboki brodzik (20-30 cm) przeznaczony jest dla osób, które nie chcą do końca zrezygnować z zalet wanny. Mogą w nim również namoczyć pranie, a także wykąpać psa lub dziecko. Jeżeli brodzik ma uformowane siedzisko, można na nim usiąść w trakcie kąpieli lub przeznaczyć go na żel lub szampon. Wadą może być jedynie utrudnione wejście i wyjście dla osób starszych lub ograniczonych ruchowo.

…i płytkiego

Płytkie modele są rozwiązaniem dla osób ceniących minimalizm. Ze względu na to, że brodziki tego rodzaju mają ok. 3 cm głębokości mogą trochę wystawać ponad płaszczyznę posadzki lub się z nią zrównywać. W przypadku modeli przeznaczonych do montażu na podłodze ich instalacja jest szybka, prosta i przyjemna. Zaletą płytkich brodzików jest również nowoczesny i estetyczny wygląd, a ich zastosowanie sprawia, że łazienka wydaje się większa. Trzeba przy tym pamiętać, że montaż tego modelu należy zaplanować przed wykonaniem odpływu wody, aby dobrać odpowiednią grubość pozwalającą ukryć syfon i układ odpływowy.