Jak wybrać dobrego specjalistę?

Specjalistą określamy osobę, która może pochwalić się gruntowną wiedzą w określonej dziedzinie. Dobry lekarz, fryzjer czy prawnik, jeśli uda nam się takiego fachowca znaleźć, to gwarancja wykonania zleconych usług na wysokim poziomie. Niestety niejednokrotnie trafiamy na specjalistów, którzy wykazują się brakiem kompetencji i zamiast pomóc, mogą nam zaszkodzić. Dlatego też wybór dobrego fachowca to niełatwa sprawa.

wybor specjalisty

Sukcesy i doświadczenie

Przede wszystkim szukając fachowej oferty, sprawdźmy, czy wybrany specjalista posiada doświadczenie, jak długo pracuje w branży i czy ma na koncie już jakieś sukcesy. Prawdziwy fachowiec powinien pogłębiać swoją wiedzę, uczestniczyć w szkoleniach, śledzić nowości w swojej dziedzinie i wykorzystywać je w pracy. Podczas wizyty w firmie czy na pierwszym spotkaniu warto zwrócić uwagę, czy wybrany fachowiec korzysta z nowoczesnego sprzętu i orientuje się w nowych trendach.

Pierwsze wrażenie

Po drugie zwracajmy uwagę na zachowanie i wygląd specjalisty, od którego oczekujemy pomocy.  Opanowana, spokojna osoba wzbudza nasze zaufanie i łatwiej się z nią porozumieć. Podczas rozmowy ważne jest to, by z uwagą i cierpliwie wysłuchała naszej wypowiedzi. Dodatkowo schludnie urządzony gabinet czy siedziba firmy także wzbudzają pozytywne doznania i budują miłą atmosferę. Poza tym specjalista powinien zachowywać się profesjonalnie, pod żadnym pozorem nie powinien udzielać informacji o innych klientach czy – w przypadku lekarza – pacjentach. Każdą powierzoną mu sprawę musi zachować w tajemnicy.

Warto pytać

Przede wszystkim zadawajmy jak najwięcej pytań. Prawdziwy specjalista powinien nam doradzić i rozwiązać każdy nasz problem. Dobry specjalista powinien być konkretny i zawsze udzielać odpowiedzi i potrzebnych informacji. Świadczy to o jego kompetencjach i o tym, że dba o klienta i chce pomóc rozwiać mu jego wątpliwości.

Ocena fachowca

W poszukiwaniach specjalisty warto skorzystać z opinii innych. Obecnie wiele informacji możemy znaleźć w internecie. Klienci wypowiadają się i oceniają fachowców, z którymi mieli bezpośredni kontakt. Warto skorzystać z kilku opinii i wyciągnąć właściwe wnioski. Możemy także zajrzeć na strony rankingowe, np. aleRanking – znajdziemy tam polecanych specjalistów z różnych branż, m.in. dentystów, geodetów czy biura rachunkowe.