Jak wybrać najlepsze miejsce na wynajem powierzchni handlowej?

Jesteśmy narodem ludzi niezwykle przedsiębiorczych. Dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej z nas decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Najwięcej tego rodzaju firm decyduje się próbować swych sił w handlu. Jednak wybór miejsca, w którym tego rodzaju działalność będzie się odbywać, może nastręczać wielu trudności. Jak sobie z nimi poradzić? Jak wynająć idealną powierzchnię handlową?

wynajem powierzchni handlowej

Wynajem lokalu handlowego to inwestycja jak każda inna. Wykładając pieniądze, liczymy na to, że nie tylko ich nie stracimy, ale przede wszystkim, że skutecznie je pomnożymy. Dlatego decydując się na wynajem oraz określoną kwotę czynszu, musimy przekalkulować, czy będziemy w stanie co miesiąc wykładać tę kwotę pieniędzy bez szkody dla naszego biznesu.

Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja

Lokalizacja miejsca, które zamierzamy wynająć ma znaczenie absolutnie kluczowe. Oczywiście w czasach, gdy działalność handlowa może być prowadzona równocześnie offline i online, znaczenie to jest nieznacznie mniejsze niż kilkanaście lat temu. Niekiedy lokal znajdujący się dosłownie kilka metrów bliżej centrum jest w stanie przynieść właścicielom o kilkadziesiąt procent większe obroty niż ten, który usytuowany jest nieco dalej. Decydująca może być nawet strona tej samej ulicy, zwłaszcza gdy jest ona wyjątkowo ruchliwa i dostęp klientów do lokalu jest utrudniony.

Lokalizacja to także sąsiedztwo. Sklep z dziecięcymi zabawkami sąsiadujący z pubem, z którego raz po raz wychodzą mocno wstawieni goście z pewnością będzie miał większy problem z zachęceniem klientów do wejścia, niż ten sam sklep usytuowany w monitorowanym centrum handlowym.

Warto przy tej okazji zwrócić także uwagę na dostępność lokalu dla potencjalnych klientów. Brak miejsc parkingowych albo parking położony w zbyt dużej odległości od sklepu mogą skutecznie odstraszać od zakupów.

Wyposażenie (media)

Warto zwrócić uwagę na elementy wyposażenia lokalu. Woda, ogrzewanie, zaplecze sanitarne, gaz, telefon, internet – to dziś standard. Wynajmując lokal, weźmy pod uwagę koszty mediów. Szczególnie koszty ogrzewania, które mogą być niekiedy bardzo wysokie (w sytuacjach gdy np. lokal nie jest odpowiednio ocieplony lub instalacja grzewcza jest przestarzała, a przez to nieekonomiczna).

Uważaj na to, co podpisujesz

Ostatni punkt nie wymaga chyba żadnego komentarza. Ostrożność w tej kwestii obowiązuje w każdym wypadku, nie tylko podczas podpisywania umowy najmu. Warto zwrócić uwagę między innymi na długość okresu wypowiedzenia. To ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy z jakichś powodów nasz pomysł na biznes okaże się niewypałem.

Jeśli szukacie firmy oferującej wynajem powierzchni handlowych w okolicach Gdańska, skierujcie swe kroki do działającej od ponad dwudziestu lat firmy Inter Royal.