Jaki złom można oddać do punktu skupu?

Podjęcie decyzji o wyrzuceniu pewnych rzeczy do śmietnika nie zawsze jest odpowiednim rozwiązaniem. Dlaczego? Wyrzuca się bowiem pieniądze i chociaż może tego nie widać na pierwszy rzut oka to niestety jest to prawda. Spora część wyrzucanych przedmiotów mogłaby być bowiem oddana do skupu złomu. Z jakimi materiałami warto udać się do tego typu punktów? Na czym można najwięcej zarobić?

złom

Złom – czyli co?

Określenie złomu przypisane jest do wszelkiego rodzaju przedmiotów, które wykonane są z metalu. Zostają one poddane procesowi recyklingu – poprzez stopienie. Wówczas mogą być ponownie wykorzystane do produkcji innych przedmiotów. Zamiast wyrzucać niepotrzebne przedmioty czy przechowywać je w garażu, można oddać je na skup złomu – zarobić, a jednocześnie zadbać o środowisko.

Do złomu zalicza się takie produkty jak:

  • odpady metalowe powstające w trakcie produkcji,
  • stare karoserie samochodowe,
  • elementy konstrukcyjne budynków,
  • odpady metalowe – puszki oraz inne przedmioty wykonane z tego materiału.

W jaki sposób można pozbyć się złomu?

Każdy, kto chciałby oddać odpadki do skupu złomu, powinien pamiętać o kilku bardzo prostych zasadach. Dotyczą one przede wszystkim ich sortowania. Dzięki temu na skupie można je szybko posegregować oraz odpowiednio zważyć. Złom segreguje się w następujący sposób.

  • Aluminium – wszystkie przedmioty wykonane z tego materiału posiadają odpowiednie oznaczenie – ALU. Najczęściej aluminium wykorzystywane jest do produkcji puszek na napoje oraz puszek na produkty żywnościowe. Puszki tego typu należy oddzielić od tych wykonanych ze stali – aluminium jest bowiem cenniejsze
    i można więcej na nim zarobić.
  • Stal – ten rodzaj złomu może zostać podzielony na cienki oraz gruby – czyli grubości mniejsze niż 4 milimetry oraz większe niż 4 milimetry. Stal powinna być wolna od plastiku, brudu, betonu.
  • Miedź – złom niezwykle cenny, dlatego powinien być starannie odseparowany od pozostałych elementów, ponieważ wpływa to bezpośrednio na jego cenę.
  • Mosiądz – w skupach złomu przyjmuje się go według podziału na żółty, o zabarwieniu żółto-złotym oraz na mosiądz pobielany cyną lub srebrem.

Oddawanie złomu – dlaczego warto?

Specjalista z firmy Delta Sp. J. Jankowski, Pluciński, Zawada zauważa: Oddawanie złomu to nie tylko forma troski o środowisko naturalne. To również możliwość zadbania o swój własny portfel. Oddając złom, można na tym bardzo dobrze zarobić – w szczególności, jeżeli oddaje się jego większą ilość. Jednak należy pamiętać, że różne punkty skupu złomu posiadają różne ceny – dodaje.

Warto przed udaniem się do najbliższego punktu sprawdzić, czy konkurencyjne miejsce w okolicy nie posiada korzystniejszych cen. Na jakim złomie można zarobić najlepiej? Najdroższy złom to cyna, za którą można dostać nawet 85 złotych za kilogram. Jednak wspomniana wcześniej miedź też nie należy do najtańszych i można otrzymać za ten materiał nawet 23 złotych za kilogram.

śr. ocena 5 / głosów 1