Z jakich pojazdów powinien się składać dobry tabor transportowy

Nasza gospodarka jest dzisiaj na takim poziomie, że to klient wyznacza standardy obsługi. Rośnie nasza świadomość, zewsząd napływają do nas nowe informacje, prowadząc własną działalność, chcemy działać jak najbardziej efektywnie i racjonalizować koszty firmy. Dotyczy to wszystkich poszczególnych części procesu produkcji i sprzedaży – od pozyskania surowców po dostarczenie gotowego produktu do klienta. Jaki tabor firmy transportowej da nam pewność, że to najlepsza dla nas oferta?

Firmy produkcyjne i transport

Logistyka i transport jest szczególnie ważna dla firm produkcyjnych i dystrybucyjnych. My skoncentrujemy się na tych pierwszych. Niejednokrotnie zdarza się, że koszty organizacji transportu to aż 50% całkowitych kosztów logistycznych, dlatego to one powinny być optymalizowane w pierwszej kolejności. By transport był efektywny, konieczne jest budowanie efektywnych procesów transportowych, wykorzystanie odpowiednich narzędzi, które wspierają te procesy oraz zapewnienie odpowiednich standardów w całym łańcuchu dostawy. Każdemu przedsiębiorcy zależy na tym, by towar dotarł do celu jak najszybciej, z kolei firmom transportowym zależy na tym, by nie było tzw. “pustych przebiegów” i przestojów.

Własny tabor, czy firma zewnętrzna?

Oczywiste jest, że największe przedsiębiorstwa posiadają swój własny tabor, ponieważ korzystanie z usług firmy zewnętrznej byłoby tu bezzasadne. Mniejsi przedsiębiorcy często mylnie uważają, że własne samochody i zatrudnieni bezpośrednio kierowcy to będzie dla nich rozwiązanie tańsze. Nic bardziej mylnego. To właśnie w takim przypadku najlepiej jest skorzystać z profesjonalnej firmy transportowej, która posiada rozbudowaną flotę.

Flota idealna

Kiedy wybieramy firmę transportową, która będzie dostarczała nasze towary do dostawców, warto zwrócić szczególną uwagę na flotę, jaką dysponuje. Sprawdźmy, jakie naczepy są w ofercie firmy – jaką mają kubaturę oraz ładowność. Samochody powinny być wyposażone w system lokalizacji GPS, tak byśmy w każdej chwili mogli zapytać przewoźnika, gdzie znajduje się nasz towar. Samochody powinny być ubezpieczone. Klientom bardzo często zależy na tym, by samochody posiadały ubezpieczenie ładunku w przypadku kradzieży lub utraty przewożonego mienia – mówi nam przedstawiciel firmy TUR-TRANS GAPSA z Turka. Profesjonalna flota powinna być wyposażona w pojazdy specjalistyczne, na przykład chłodnie, jeśli nasz towar wymaga szczególnych warunków przewozu. Dopytajmy o zestawy przestrzenne i rodzaje naczep, by w przyszłości być zadowolonym ze współpracy w 100%.