Jakie cechy posiada klon?

Nie bez powodu Kanadyjczycy wybrali sobie liść klonu na centralny element swojej narodowej flagi. Drzewo klonu jest nie tylko rośliną bardzo popularną w tej części świata, ale też od wieków niezwykle istotną. Dla rdzennych mieszkańców Kanady, czyli Indian, ale także przybyłych tam później osadników z Europy, dobroczynny sok z klonu stał się warunkiem przeżycia okrutnie ciężkich zim.

drzewo-klon

Kanadyjski syrop klonowy

Znany nam głównie z amerykańskich filmów syrop klonowy nie zawsze służył jako smakowity dodatek do naleśników. W odległych dziejach, pozyskiwany z klonu i odpowiednio zagęszczany sok, był dla mieszkańców Kanady jedynym źródłem węglowodanów, dostępnym podczas długich i ostrych zim, typowych dla tego rejonu świata.

Nic więc dziwnego, że klon w tradycji ludów Ameryki Północnej urósł do rangi symbolu przetrwania. Jednak, jak dowiesz się już za chwilę, to wyjątkowe drzewo nie tylko zapewnia przetrwanie ludziom, ale też wyjątkowo dobrze samo znosi najróżniejsze przeciwności losu.

Drzewo klonu

Zdolność do przetrwania w najtrudniejszych warunkach jest – obok charakterystycznego kształtu liści – jedną z najważniejszych cech klonu. Właśnie dlatego roślinę tę możemy spotkać praktycznie we wszystkich zakątkach Ziemi. Klon doskonale radzi sobie i wzrasta na ubogim podłożu i nawet w miejscach o dużym stopniu zanieczyszczenia środowiska.

Co więcej, klon jako jedna z niewielu roślin wypracował sobie agresywną, wprost inteligentną strategię walki z konkurencją. Okazuje się, że zrzucając swoje liście na zimę, drzewo skutecznie eliminuje swoich rywali. Rozkładające się w glebie liście uwalniają do niej związki toksyczne dla innych drzew, toteż w niektórych miejscach klon uznano za gatunek inwazyjny.

Drzewa klonu mogą osiągać wysokość nawet 35 m wysokości i do 20 m szerokości. Korona drzewa jest okrągła lub parasolowata o przekroju rozłożystym. Pień klonu wzrasta regularnie, a jego średnica sięga do 1,5 m. Jego kora jest cienka, a u młodych drzewek gładka o czerwono-brązowym odcieniu; z wiekiem czernieje, marszczy się i pęka.

Jak można się domyślić, klon wyróżnia się bardzo dużym, wytrzymałym systemem korzeniowym. Jego gałęzie są grube, koloru brązowego. Nowe pąki rozwijają się na szczytach pędów, mają jajowaty kształt i są pokryte gładkimi łuskami.

Bardzo ciekawą odmianą jest klon czerwony, występujący najliczniej właśnie w Ameryce Południowej, a w Europie nasadzany jako parkowa roślina ozdobna. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznej właściwości, którą są efektowne, czerwone lub pomarańczowe przebarwienia liści na jesieni.

Drewno klonu

Tak jak żywa roślina, tak również drewno klonowe wyróżnia się niebywałą wytrzymałością. Właśnie dlatego wykorzystywane jest jako półfabrykat przy produkcji rozmaitych przedmiotów, od instrumentów muzycznych, przez części maszyn i narzędzia, po ekologiczne zegarki, jakie oferuje np. sklep WOODISON.

Drewno pozyskiwane z klonu jest bardzo twarde, sprężyste, odporne na zginanie i ma dobre właściwości na ściskanie. Jego barwa jest kremowa, niekiedy może przybierać odcienie czerwieni. Jego struktura nie jest zanadto skomplikowana – typowe są tu niewielkie fale. Przy tworzeniu elementów ozdobnych, w tym zegarków i ramek okularowych, doskonale sprawdza się drewno bielaste z zewnętrznych pierścieni klonu.

śr. ocena 5 / głosów 4