Kontrola towaru w Chinach. Na czym to polega?

Import towarów z Chin może być intratnym pomysłem na biznes lub wsparciem działalności handlowej czy produkcyjnej polskiej firmy. Zanim jednak produkty trafią do lokalnego odbiorcy, trzeba przejść długą i trudną, która zagwarantuje sukces i wyeliminuje zagrożenia. Jednym z nich jest gwarancja dobrej jakości sprowadzanych towarów. Jak można ją sprawdzić?

Chiński rynek – źródło z dużym potencjałem

Chiny nie od dzisiaj utrwalają swój wizerunek jak kraj, który dostarcza bardzo tanie, ale przeciętnej jakości produkty. Przez wiele lat zalewały nas kiepskie t-shirty, podróbki obuwia czy innych wyrobów odzieżowych oraz wiele rodzajów urządzeń i akcesoriów. Jednak od dłuższego czasu ta sytuacja się zmienia. Zarówno poprawa jakości, jak i rozszerzenie asortymentu sprawiają, że dla wielu biznesmenów Chiny to atrakcyjne źródło potencjalnego zarobku. Do Państwa Środka jest jednak daleko, a nawiązywanie współpracy nie jest łatwe ze względu na bardzo odmienną kulturę, język i obyczaje handlowe. Rozwiązaniem tych problemów, zwłaszcza dla przedsiębiorców, który dopiero rozpoczynają współpracę z chińskimi kontrahentami, jest skorzystanie z pomocy firmy Ideum. Oferuje ona pomoc nie tylko w nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych, ale również wyszukuje ich, weryfikuje i zajmuje się kompleksowym pośrednictwem w imporcie. Jedną z oferowanych usług jest też sprawdzanie towaru w Chinach.

Co obejmuje kontrola towaru?

Nawiązanie współpracy z chińskim producentem i podpisanie z nim wiążącej umowy na dostawy określonych partii towarów nie eliminuje ryzyka. Nawet najlepszy, perfekcyjnie wykonany produkt zaprezentowany na targach lub dostarczony w próbce nie gwarantuje, że cała partia będzie równie dobra. Odbiór ładunku w Polsce ogranicza możliwość zakwestionowania tej jakości, a odesłanie partii z powrotem wiąże się z wysokimi kosztami i stratą cennego czasu. Aby wyeliminować takie sytuacje, można powierzyć pośrednikowi kontrolę jakości towaru jeszcze zanim trafi on na statek. Usługa obejmuje:

  • wyjazd przedstawiciela firmy do Chin,
  • wizytę w fabryce producenta lub magazynie,
  • testowanie próbek produktów,
  • weryfikowanie zgodności produktów z oczekiwaniami klienta oraz warunkami umowy,
  • sprawdzenie ewentualnych braków ilościowych lub jakościowych,
  • sporządzanie dokumentacji fotograficznej i opisowej.

Szczegółowa kontrola towarów w Chinach, w magazynie czy firmie produkcyjnej, pozwala wyeliminować wady i niedociągnięcia, które mogą wpływać na wartość produktów oraz możliwość ich dalszego wykorzystania czy sprzedaży. Weryfikacji można dokonywać już na etapie doboru surowców, barwników, akcesoriów czy metod wykonania niektórych czynności. Dzięki temu odbiorca w Polsce zyskuje pewność, że dostarczony towar spełnia jego oczekiwania. To z kolei do minimum ogranicza ryzyko, jakie niesie ze sobą zakup niepełnowartościowych produktów.

śr. ocena 5 / głosów 5