Kupno węgla kamiennego. Na co zwrócić uwagę?

Choć wygląda podobnie i pełni taką samą rolę, węgiel kamienny może mieć różne parametry w zależności od miejsca, z którego pochodzi. Wybór dobrej jakości paliwa opałowego to dzisiaj duże wyzwanie, dlatego warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przed zakupem węgla kamiennego. Aby mieć pewność, że wybiera się jego najlepszy gatunek, najlepiej udać się do renomowanego składu opału.

węgiel

W składach opału nie brakuje węgla kamiennego. Pozostaje on wciąż najpopularniejszym paliwem w Polsce. Jednak konsumenci, mając na uwadze czynniki ekonomiczne oraz ekologiczne, coraz częściej zwracają uwagę na to, jaki węgiel kamienny kupują. Wybór nie powinien być przypadkowy. Od jakości opału zależy ilość produkowanego ciepła.

Cechy dobrej jakości węgla kamiennego

Kondycję węgla trudno ocenić wizualnie. Jeśli nie jesteś znawcą opału, możesz zadawać pytania sprzedawcy. Dowiedz się:

  • jaka jest kaloryczność węgla kamiennego — wartość opałowa to najważniejsza, z punktu widzenia kupującego, cecha węgla. Niska kaloryczność sprawia, że paliwo wystarcza na krócej, dostarcza mniej ciepła, jest problematyczne w czasie rozpałki i podtrzymania żaru, niejednokrotnie wymusza częste schodzenie i dokładanie opału do pieca. Do użytku domowego standardowo rekomenduje się węgiel o wartości opałowej 24-26 MJ/kg,
  • jak jest przechowywany węgiel — niektóre składy nie przywiązują należytej uwagi do miejsca i sposobu przechowywania węgla kamiennego. Tymczasem wilgoć czy narażenie na wpływ szkodliwych czynników atmosferycznych mogą negatywnie wpłynąć na jakość opału,
  • jak wygląda węgiel – ten dobrej jakości zazwyczaj jest czarny i lśniący. Jeśli kolor jest wątpliwy, szary lub ma widoczne rude pręgi, może to oznaczać, że ma przerosty kamienia lub domieszki. Zwróć też uwagę na rozmiary — duże kamienie mogą się nie zmieścić na podajnik,
  • jaka jest jakość paliwa — certyfikaty potwierdzające jakość węgla to najlepszy dowód na to, że konkretny towar spełnia restrykcyjnie wymogi. Wszystkie produkty w ofercie Energo Sp. z o.o. posiadają certyfikaty jakości. Ekogroszek Extra posiada certyfikat „na znak bezpieczeństwa ekologicznego”

Zakup próbnego worka węgla kamiennego to dobry pomysł, zanim zdecydujesz się złożyć większe zamówienie u konkretnego dostawcy.

Gdzie kupować węgiel?

W Polsce jest wielu dostawców węgla kamiennego. Zazwyczaj wybierasz tego, który znajduje się niedaleko Twojego miejsca zamieszkania. To logiczne, choćby ze względu na możliwość transportu opału ze składu do domu. Na terenie kraju działa 10 punktów produkcyjno- handlowych, gdzie firma Energo Sp. z o.o. prowadzi sprzedaż hurtową oraz detaliczną, oferując bezpłatny transport do 20km. Energo prowadzi również sprzedaż swoich produktów online w sklepie www.energobielsk.pl/sklep. Wysyłka odbywa się w ciągu dwóch dni roboczych od zamówienia. Opał pakowany w wygodne worki lub big bagi bez trudu można przewieźć nawet własnym samochodem osobowym. Opinie innych klientów mogą być pomocne w wyborze najlepszego, godnego zaufania dostawcy opału.

śr. ocena 4.5 / głosów 2