Lakiery UV i dodatki do farb fleksograficznych UV

Fleksografia jest techniką druku wypukłego, do którego służą elastyczne formy drukowe oraz ciekłe farby szybkoschnące. Szczególnie popularna jest fleksografia fotoutwardzalna promieniami UV, czyli ultrafioletem. W tej technice stosuje się także lakiery UV oraz dodatki do farb fleksograficznych UV. Poznajmy ich tajniki i przyjrzyjmy się im bliżej.

lakiery-uv

Fleksografia jest szczególnie cenioną dziedziną druku głównie ze względu na właściwości farb fleksograficznych. Charakteryzują się one dobrym przyleganiem oraz szybkim utrwalaniem. Chętnie wykorzystywane są do druku na podłożach nienasiąkliwych, takich jak folie z tworzyw sztucznych, używane w branży opakowaniowej. Aby uszlachetnić druk, stosuje się lakiery UV.

Lakiery UV

Lakierowanie druku służy podniesieniu jego atrakcyjności oraz jakości. Zabezpiecza powierzchnię przed ścieraniem farby i sprawia, że jest ona bardziej lśniąca bądź bardziej matowa. Zwiększa jej sztywność, a także ożywia barwę. Wśród różnego rodzaju lakierów, ogromną popularnością cieszą się lakiery UV, czyli utwardzane promieniami ultrafioletowymi. W ich skład wchodzą modyfikowane żywice, fotoinicjatory oraz dodatki, modyfikujące własności optyczne. Można je podzielić na błyszczące oraz matowe, podatne na klejenia i kationowe, które nadają się na artykuły spożywcze. Lakiery błyszczące mogą być stosowane na podłożach poliolefinowych, papierowych oraz tekturowych. Posiadają właściwości zwilżające oraz poślizgowe. Nadają powierzchni wysoki połysk i nie żółkną. Są także odporne na wszelkie chemikalia. Lakiery matowe z kolei nadają się na podłoża chłonne oraz niewsiąkliwe, a także mogą być dalej zadrukowywane, laminowane lub złocone. Ponadto lakiery UV poprawiają przyczepność farb do podłoży metalizowanych oraz folii PET, wykazują się także niską lepkością. Mogą być stosowane na tworzywach sztucznych. Szeroki wybór farb fleksograficznych oraz lakierów UV znajdziemy w ofercie renomowanej firmy produkcyjnej FUJIFILM Sericol, proponującej swoim klientom farby oraz drukarki wielkoformatowe.

Dodatki do farb fleksograficznych UV

Farby fleksograficzne UV, w przeciwieństwie do standardowych farb fleksograficznych, nie zawierają rozpuszczalników. Nośnikiem barwy są pigmenty lub barwniki organiczne, a spoiwo stanowią polimery. Polimeryzacja zostaje zainicjowana przez fotoinicjator, pod wpływem promieniowania UV. Farby te dzielą się na rodnikowe, utrwalające się pod wpływem promieniowania UV, oraz kationowe, mogące utrwalać się po ustaniu promieniowania. Aby uzyskać jak najbardziej zadowalający efekt, stosuje się różnego rodzaju dodatki do omawianych farb. Są to przyspieszacze bądź opóźniacze schnięcia, polepszacze drukowalności, pasty woskowe, antyspieniacze, zagęszczacze, rozcieńczacze, zmywacze, dodatki antytrappingowe oraz poślizgowe. Wśród dodatków do farb fleksograficznych UV znajdziemy także dodatki poprawiające rozpływ farby, przeciwdziałające sklejaniu w roli oraz penetracji podłoża, koncentraty silikonu oraz fotoinicjatory.

śr. ocena 5 / głosów 5