Maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle mięsnym

W przemyśle mięsny wykorzystuje się wiele różnych urządzeń i maszyn, które nie tylko ułatwiają obróbkę czy produkcję żywności, ale też służą do jej utrwalania. Procesy produkcyjne są coraz bardziej zautomatyzowane, zbudowane z kilku dokładnie połączonych ze sobą elementów, także rola człowieka jest znacznie ograniczana.

przemysl miesny

Maszyny i urządzenia do obróbki termicznej

Operacje termiczne są używane na wielu etapach produkcji wędlin i polegają na dostarczeniu oraz odbieraniu ciepła, co w konsekwencji przyczynia się do zmian właściwości surowców. Mięso poddawane jest wstępnej obróbce: pieczeniu, gotowaniu, duszeniu, smażeniu i wielu innym procesom. W obróbce termicznej stosuje się urządzenia do ogrzewania, podgrzewania czy blanszowania, różnego typu komory.

Podgrzewanie surowców jest możliwe dzięki kotłom warzelnym: płomieniowym, z płaszczem olejowym, co sprawia, że wkład jest równomiernie podgrzewany i się nie przypala. W naszej firmie dodatkowo tworzymy także maszyny z mieszadłami, dzięki którym zapobiega się przywieraniu wkładu do dna – dowiadujemy się w firmie JUGEMA ze Środy Wielkopolskiej.

Myśląc o obróbce termicznej, nie można zapomnieć również o urządzeniach służących do pieczenia (piece rurowo – parowe, gazowe, elektryczne), czy urządzeniach do gotowania (kotły, wanny z płaszczem grzejnym, parowym).

Maszyny i urządzenia do utrwalania żywności

Istnieje również szereg urządzeń służących do wydłużenia trwałości mięsa oraz zapewnienie bezpieczeństwa jego spożycia. Do tych urządzeń zaliczamy przede wszystkim autoklawy, które pozwalają na uzyskanie w zbiorniku ciśnienia 3 bar przy temperaturze powyżej 100°C Autoklawy sprawdzają się m.in. w takich procesach jak: gotowanie, wygrzewanie w próżni czy pasteryzacja. Ich zaletą jest to, że umożliwiają oszczędzenie nawet do 70% czasu, jaki byłby potrzebny do gotowania w tradycyjny sposób. Szczególną rolę zwłaszcza w produkcji konserw mięsnych odgrywają urządzenia służące do sterylizacji, gdzie wykorzystywane jest wysoko temperatura oraz zwiększone ciśnienie.