Metody zabezpieczenia towarów w pudełkach kartonowych

Bezpieczne pakowanie produktów jest zagadnieniem, które dotyczy każdego z nas, jednak najistotniejsze jest dla osób i instytucji zajmujących się właśnie handlem wysyłkowym, czy po prostu transportem. Podczas podróży do ostatecznego odbiorcy towary narażone są na działanie rozmaitych czynników grożących ich uszkodzeniem.

kartonowe pudelko

Każdy produkt w zależności od gabarytów, kształtów i materiałów, z jakich jest wykonany, wymaga innego zabezpieczenia na czas transportu – przekonuje nasz rozmówca z przedsiębiorstwa WOK. To oczywiste, że inaczej będziemy pakować drewniane klocki do zabawy dla dzieci, a inaczej komplet szkła stołowego. Przygotowując paczkę do transportu musimy więc zwrócić uwagę na najbardziej zagrażające danemu produktowi rodzaje niebezpieczeństw.

Przed czym ma chronić pudełko?

Paczka w drodze do klienta bardzo często jest przesuwana, przestawiana, przenoszona… innymi słowy, jest w ciągłym ruchu. W związku z tym należy spodziewać się, że towar będzie wystawiony na liczne wstrząsy, ale także prawdopodobne są uderzenia, a nawet upadki. W przypadku transportu rozmaitych produktów w jednym kontenerze może także dojść do zgniecenia lżejszej paczki przez pakunki o większych rozmiarach. Zabezpieczenie przed tymi wszystkimi niebezpieczeństwami ma zapewnić odpowiednie opakowanie.

Rodzaje stosowanych zabezpieczeń

W zależności od rodzaju wysyłanych towarów oraz grożących im uszkodzeń wybiera się spośród kilku podstawowych metod zabezpieczeń, które można też dowolnie modyfikować i łączyć. Jeżeli zawartość paczki może ucierpieć wskutek wzajemnego uderzania o siebie jej elementów, warto zastosować np. przekładanie. Ten sposób pozwoli na stworzenie skutecznej bariery fizycznej pomiędzy zagrażającymi sobie przedmiotami.

Wypełnianie i blokowanie to metody, które pozwalają unieruchomić zawartość paczki w konkretnym położeniu względem ścian opakowania. Sposobem ochrony zawartości przesyłki przed wstrząsami w transporcie jest z kolei amortyzowanie – wymienia specjalista z firmy WOK.

Czym zabezpieczać towar w pudełku?

Do zabezpieczania pustych przestrzeni w pudełku często stosuje się różnego rodzaju wypełnienia, np. styropianowe. Jednak większość z wymienionych wyżej metod można zastosować sięgając o specjalnie skonstruowane pudełka.

Kartonowe pudła przeznaczone do transportu wrażliwych, delikatnych towarów można kupić w postaci gotowych, uniwersalnych opakowań (np. pudełka z tekturowymi przegrodami na komplet 6 szklanek). Opakowania o bardziej specyficznych strukturach zabezpieczeń wykonuje się na indywidualne zamówienie pod wymiar (np. pudełka na zestaw akcesoriów do smartphone’a).