Metody zastosowania kształtowników

Kształtowniki – jeden z rodzajów wyrobów hutniczych – są elementami konstrukcyjnymi, które mają stały przekrój poprzeczny oraz dużą długość. Są najczęściej wykonywane ze stali walcowanej lub aluminium, a wśród nich można wyróżnić kilka odmian. Czym różnią się od siebie i jakie mają zastosowanie? Te tematy poruszymy w poniższym artykule.

Rodzaje kształtowników

Najpopularniejsze kształtowniki w przekroju poprzecznym przypominają jedną z liter alfabetu, stąd wzięły się ich nazwy:

  • Ceownik – produkowany w postaci prostych odcinków, a jego profil przypomina literę C.
  • Teownik – nadaje się do wyrobu elementów konstrukcji maszyn i budowli; jego profil jest zbliżony do litery T.
  • Dwuteownik – element nośny w konstrukcjach budowlanych i inżynierskich; jego przekrój poprzeczny ma kształt dwóch zetkniętych ze sobą liter T.
  • Zetownik – jego profil przypomina literę Z, a stopki mają zaokrąglone krawędzie wewnętrzne.
  • Kątownik – ten kształtownik wziął swoją nazwę od wyglądu profilu, który jest kątem prostym i przypomina literę L.

W konstrukcjach mechanicznych oraz w budownictwie stosuje się również metalowe pręty o przekroju prostokątnym, zwane płaskownikami – zauważa specjalista z firmy PAKSTEEL, która specjalizuje się w dystrybucji i handlu wyrobów ze stali do zbrojenia betonu oraz wyrobów hutniczych, takich jak m.in. kształtowniki walcowane na zimno i na gorąco.

W jakich gałęziach przemysłu wykorzystywane są kształtowniki?

Kształtowniki cechują się wytrzymałością i są stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Znakomicie nadają się przy budowach bram, ogrodzeń, rusztowań oraz lekkich konstrukcji halowych. W przemyśle samochodowym są wykorzystywane jako elementy łączące przyczepy i pojazdy ciężarowe, w kolejowym jako składniki podwozi, wyposażenie wagonów oraz akcesoria kolejowe, a w stoczniowym jako elementy statków i urządzeń portowych. W przemyśle telekomunikacyjnym są widoczne na masztach łączności radiowej i telefonii komórkowej, antenach, przekaźnikach oraz prowadnicach kablowych, a w energetycznym na słupach trakcji energetycznych. Znajdują także zastosowanie w maszynach rolniczych, budowlanych i górniczych, w systemach wysokiego składowania, a także w ekranach dźwiękochłonnych.

Warto dodać, że wytrzymałość kształtowników zależy od rodzaju klasy ich przekrojów stalowych oraz typu ich zginania. I lub II klasa oznacza, że w kształtowniku występuje zginanie sprężyste, a III lub IV – zginanie plastyczne.