Na czym polega frezowanie?

Frezowanie to dobrze znana technika, umożliwiająca nadawanie kształtów rozmaitym elementom. Jest to jeden z rodzajów obróbki skrawaniem, który może być stosowany zarówno w przypadku pracy z metalami, jak i z tworzywami sztucznymi oraz z drewnem. Metoda ta jest wykorzystywana przez wiele branż i gałęzi przemysłu. Jak wygląda frezowanie? Na czym polega ten rodzaj obróbki?

frezowanie

Frezowanie – co to takiego?

Podczas frezowania wykorzystuje się specjalne narzędzia. Ich elementem roboczym są ostrza zwane frezami. To właśnie przy ich pomocy ścinane są skrawki obrabianego materiału.

Frezy wykonują ruch wokół własnej osi, ale też względem kształtowanego tworzywa. To, jak szybko się poruszają, ma wpływ na wydajność całego urządzenia i procesu skrawania.

Obróbkę tę można przeprowadzać na kilka sposobów. Stosując podstawowy podział dotyczący rozmieszczenia ostrzy, wyróżnia się:

  • frezowanie kształtowe – frezy znajdują się na powierzchni bryły obrotowej,
  • frezowanie walcowe – krawędzie ostrza są umieszczone na powierzchni walcowej.

Frezowanie można także podzielić na współbieżne oraz przeciwbieżne. Ta pierwsza technika polega na tym, że frez i materiał obrabiany wykonują ruch w tym samym kierunku. O obróbce przeciwbieżnej można mówić wtedy, gdy elementy te poruszają się w przeciwnych kierunkach.

Nowoczesne technologie sprawiły, że frezowanie może stanowić wydajny i bardzo precyzyjny sposób obróbki różnych tworzyw. Wystarczy przyjrzeć się, jakie efekty wiążą się z wykorzystaniem metody CNC. Frezarki sterowane przy pomocy oprogramowania komputerowego zapewniają maksymalną dokładność oraz efektywność obróbki” – mówi ekspert z firmy CNC Art.

Jakie zastosowanie mają frezarki i frezowanie?

Różne frezy są przystosowane do tego, aby obrabiać określone typy tworzyw. Niektóre z nich są dedykowane do metali – na przykład do tytanu albo aluminium, a inne są stworzone do frezowania drewna, tworzyw sztucznych lub mają uniwersalne zastosowanie.

Frezowanie świetnie sprawdza się podczas obróbki metali. Dzięki szybkiemu ruchowi ostrzy i ich odpowiedniemu rozmieszczeniu można kształtować nie tylko płaszczyzny, ale również rowki, gwinty czy koła zębate. Jest to sposób, aby stworzyć zagłębienia oraz otwory – w nawet bardzo twardych tworzywach.

Spektrum wykorzystania tej obróbki stało się szczególnie szerokie na skutek zastosowania technologii CNC. Frezowanie CNC zapewnia wysoką precyzję i dokładność, dlatego tak często jest stosowane w przemyśle. W ten sposób mogą być obrabiane elementy, które są następnie wykorzystywane w maszynach.

śr. ocena 5 / głosów 1