Na czym polega metoda sitodruku i do czego jest wykorzystywana?

Sitodruk jest jedną z najpowszechniej stosowanych technik drukarskich, posiadających dość długą historię. Jeśli spytamy kogokolwiek o znane metody druku, bardzo prawdopodobne, że zapytany wskaże właśnie sitodruk – mimo to wiele osób nie wie, na czym dokładnie on polega.

sitodruk

Czym jest sitodruk?

Maszyny przeznaczone do sitodruku (zwanego również serigrafią) wyposażone są w specjalne sita, wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego (np. nylonu) i rozciągnięte na prostokątnych ramach. Oczka tych sit mają średnicę wahającą się od 30 do 40 mikrometrów (mikrometr stanowi tysięczną część milimetra). Każda siatka służy do drukowania tylko jednego koloru, dlatego przy drukowaniu wielokolorowych projektów koniecznie jest zastosowanie większej ilości siatek. Przed przystąpieniem do drukowania konieczne jest stworzenie na siatce odpowiedniego wzoru – służą do tego specjalne emulsje i lampy, które utwardzają siatkę w wyznaczonych miejscach. Kiedy wzór jest gotowy, pod siatkę kładzie się materiał, który ma zostać zadrukowany, zaś od góry tłoczy się farbę. Zostaje ona rozprowadzona po materiale jedynie w tych miejscach, w których siatka nie została utwardzona. Po nałożeniu farby jednego koloru materiał zostaje podłożony pod kolejną siatkę, gdzie nakładany jest inny kolor. W cyklu drukowania materiał trafia co pewien czas pod lampy, które osuszają materiał. Finalny produkt to wielokolorowy nadruk, składający się z bardzo dużej ilości maleńkich kropek.

Gdzie stosowany jest sitodruk?

Sitodruk jest obecnie stosowany bardzo powszechnie. Wykorzystuje się go do produkcji nadruków na szerokiej gamie materiałów: papierze, tekturze, drewnie, plastiku, metalu, szkle, porcelanie i tkaninach. Z jego pomocą powstają plakaty, kolorowe pudła i kartony, firmowe kubki i ozdobne naczynia, płyty kompaktowe, a także ubrania. Jedynym ograniczeniem jest twardość i konsystencja materiału – powinien on być na tyle zwarty, by możliwe było nałożenie na niego farby bez uszkadzania jego struktury. Maszyny do sitodruku występują w różnych rozmiarach, dlatego technika ta może być stosowane zarówno w produkcji drobnych przedmiotów, jak i wielkoformatowych plakatów.

Profesjonalne usługi z zakresu drukowania metodą sitodruku świadczy firma Tomex, obecna na rynku poligraficznym od blisko 25 lat.