Na czym polega niklowanie?

Niklowanie polega na pokrywaniu powierzchni dodatkową warstwą metaliczną. Wykorzystywane jest w wielu różnych sektorach przemysłowych. Głównym zadaniem tego procesu jest poprawa właściwości elementów, które są poddawane obróbce. Na czym dokładnie polega i dla jakich produktów może zostać zastosowane? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Galwanizacja

Czym jest niklowanie?

Niklowanie bardzo często nazywane jest także galwanizacją. Jest to bardzo prosty proces, który polega na naniesieniu na wybraną powierzchnię dodatkowej warstwy metalicznej. Galwanizacji mogą zostać poddane przedmioty wykonane z takich materiałów jak:

  • stal nierdzewna,
  • miedź,
  • mosiądz,
  • aluminium.

Cały proces odbywa się zazwyczaj w specjalnie przygotowanych do tego celu bębnach. Zdarza się jednak, że niklowanie wykonywane jest z użyciem zawieszeń. Na powierzchnię wybranych elementów nakładany jest nikiel, który sprawia, że stają się one zdecydowanie bardziej odporne. Jednak galwanizacja wpływa nie tylko na wytrzymałość, ale również na aspekty wizualne. Dzięki procesowi uzyskiwany jest piękny, srebrny kolor.

Gdzie najczęściej stosowane jest niklowanie?

Jak wyjaśnia specjalista z firmy Galwanizer Sp. z o.o.: Początkowo proces galwanizacji stosowany był głównie w branży jubilerskiej. Jest on w ten sposób wykorzystywany do dzisiaj. Jednak z biegiem lat niklowanie znalazło zastosowanie również w innych gałęziach przemysłu. Obecnie stosuje się go w branży motoryzacyjnej, elektronice, telekomunikacji, czy automatyce. Galwanizacja dotyczy również przemysłu narzędziowego, dzięki czemu można uzyskać bardzo wytrzymałe produkty wykorzystywane na co dzień np. w warsztatach samochodowych czy ogrodnictwie.

Niklowanie – charakterystyka poszczególnych rodzajów

Niklowanie bardzo często nazywane jest zamiennie galwanizacją. Tymczasem odnosi się to do użycia konkretnych rodzajów niklu. Proces ten można sklasyfikować zatem pod względem materiałów. Jest to:

  • nikiel galwaniczny,
  • nikiel chemiczny,
  • nikiel czarny.

Każdy z nich wykorzystywany jest do różnych obszarów. Najtrwalsza jest odmiana chemiczna, która wpływa na parametry wytrzymałościowe. Jest to także doskonała ochrona przed korozją. Galwanizacja sprawdza się w przypadku przemysłu maszynowego. Nowością na rynku jest natomiast proces z zastosowaniem niklu czarnego. Najczęściej stosuje się go jako wykończenie dekoracyjne. Nie wpływa znacząco na poprawę odporności. Dobrą metodą jest w tym przypadku połączenie ze sobą dwóch rodzajów niklowania. Wówczas pierwszym etapem jest galwanizacja lub obróbka chemiczna powierzchni. Drugim etapem jest zastosowanie czarnego niklu. Bardzo często taka forma stosowana jest do ogrodniczych elementów dekoracyjnych, które z jednej strony powinny być odporne na zmienne warunki atmosferyczne, ale ważny jest także aspekt wizualny.

śr. ocena 5 / głosów 1