Na czym polega przygotowanie ciała zmarłego do pogrzebu?

Śmierć bliskiej osoby zawsze zalicza się do traumatycznych wydarzeń. Niezależnie od tego, czy od dawna chorowała, czy umarła nagle, w wypadku czy w wyniku innych nieszczęśliwych zdarzeń. Przed przygotowaniem pogrzebu trzeba zadbać o wiele kwestii, choć jest to naprawdę trudny czas. Jedną z nich jest przygotowanie ciała zmarłego do pogrzebu, czym zajmują się firmy pogrzebowe.

pogrzeb

W jaki sposób przygotowuje się ciało zmarłego do pogrzebu?

Przygotowanie ciała zmarłego do pogrzebu to konieczność. Niejedna rodzina pragnie bowiem, aby podczas ostatniej mszy w kościele trumna była otwarta i każdy mógł pożegnać się z osobą, która odeszła z tego świata. Ciało trzeba umyć, ubrać, twarz umalować, włosy uczesać. Zajmują się tym zakłady pogrzebowe. Zmarły powinien wyglądać tak, jak za życia, w sposób jak najbardziej naturalny. Rodzina może przynieść specjalnie przygotowane ubrania czy poprosić o uczesanie, które zawsze nosił bądź nosiła zmarła osoba. Zazwyczaj zostawia się zdjęcia, na których wzorują się pracownicy zakładu. Takie przygotowania są szczególnie ważne, kiedy zmarły był chory, a choroba mocno odbiła się na jego wyglądzie bądź ciało jest zmasakrowane na skutek wypadku. Wówczas należy starać się doprowadzić zmarłego do stanu, w którym bliscy będą mogli na niego spojrzeć bez poczucia strachu.

Pozostały zakres usług zakładu pogrzebowego

Poza przygotowaniem ciała do pogrzebu zakłady tym się zajmujące proponują rodzinom jeszcze szereg innych usług, które pomagają im przetrwać te niełatwe chwile. Czasami bliscy nie są w stanie nawet iść do urzędu czy odebrać wieńce z kwiaciarni, tak bardzo są ogarnięci smutkiem i żalem. Zakład pogrzebowy może we wszystkim pomóc, począwszy od pośrednictwa w wyrobieniu statystycznej karty zgonu, aktu zgonu czy zarezerwowania terminu pogrzebu na cmentarzu – mówi nasz rozmówca z Zakładu Usług Pogrzebowych Anubis.

Do zadań zakładu należy też uiszczenie opłat, zajęcie się kwiatami, klepsydrami, nekrologami oraz pomnikami. Usługi świadczone są bezgotówkowo do kwoty 4000 zł. Dopłaty wynikające z usługi (np. wysokie opłaty na cmentarzach) zakład rozkłada na dogodne raty wg. potrzeb klienta. Ponadto zakład pogrzebowy może zaproponować usługi kamieniarskie i grabarskie. W sposób profesjonalny zajmuje się organizacją całego pogrzebu.

W jaki sposób wybrać zakład pogrzebowy?

Bliscy osoby zmarłej nie mają czasu ani głowy, aby szukać zakładu pogrzebowego, dlatego najczęściej wybierają ten polecony przez kogoś bądź taki, który znajduje się najbliżej ich miejsca zamieszkania. Warto jednak dowiedzieć się, czy wybrany lub polecony zakład na pewno oferuje kompleksowy pakiet usług, w pełnej dbałości o samopoczucie swoich klientów. Przede wszystkim, czy przedstawiony rodzinie kosztorys zawiera wszystkie pozycje dotyczące usługi pogrzebowej oraz uwzględnia opłaty cmentarne oraz dodatkowe opłaty np. za organistów w trakcie mszy. Pełny kosztorys to po prostu całkowity koszt pogrzebu bez ukrytych kosztów. Zdarza się, że niektóre zakłady pogrzebowe na wrocławskim rynku wprowadzają w błąd pogrążonego w smutku klienta podając cenę za pogrzeb np. 2890 zł lub 3000 zł ponieważ ta cena nie zawiera opłat na cmentarzu, nie zawiera dodatkowych opłat np. za pożegnanie przed kremacją czy opłat za wynajem kaplicy na cmentarzu. Po podpisaniu dokumentów okazuje się, że klient musi dokonać jeszcze dużej dopłaty, przez co czuje się oszukany.

Ważne jest też indywidualne podejście i pomoc w kluczowych kwestiach, tak aby jak najbardziej odciążyć rodzinę – mówią specjaliści z domu pogrzebowego Anubis we Wrocławiu.