Na czym polega relokacja maszyn przemysłowych?

Zmiana struktury działalności gospodarczej to naturalna kolej rzeczy w biznesie. Firmy rozwijają się, rozbudowują swoje zakłady i zmieniają siedziby. Wszystko to wiąże się z koniecznością zmiany lokalizacji maszyn przemysłowych wykorzystywanych w danym przedsiębiorstwie. Na czym dokładnie polega taka relokacja wyposażenia, jak ją zaplanować i jaki sprzęt wykorzystać w tym celu?

Znaczenie relokacji maszyn w przemyśle

O ile przeprowadzka biura czy sklepu nie nastręcza większych trudności – wystarczy bowiem przewieźć meble i towary, do czego można użyć zwykłych samochodów dostawczych – to już zmiana lokalizacji przedsiębiorstwa produkcyjnego jest o wiele bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem. Jest to jednak niezbędne zarówno w sytuacji wewnętrznych zmian związanych np. z rozbudową danego zakładu, jak i w przypadku zmiany adresu siedziby firmy i przeniesieniu fabryki w inne miejsce, czy to na terenie kraju, czy poza jego granicami. Niezależnie od przyczyny, relokacja maszyn przemysłowych wymaga dobrej organizacji i przemyślanej strategii. Należy tu uwzględnić znaczne gabaryty różnego rodzaju urządzeń, zwłaszcza w przypadku relokacji całych linii produkcyjnych, a także ich delikatną konstrukcję. Trzeba bowiem pamiętać, że mamy tu do czynienia ze skomplikowanymi mechanizmami o dużej wartości i niebagatelnym znaczeniu dla funkcjonowania danej firmy. Relokacja musi zatem odbyć się zgodnie ze standardami bezpieczeństwa, którego wymagają zarówno przenoszone maszyny, jak i ich otoczenie, w tym pracownicy, osoby postronne, a także środowisko naturalne.

Zmiana lokalizacji maszyn krok po kroku

Aby zmiany lokalizacji maszyn przemysłowych przebiegały sprawnie i bez problemów, niezbędne jest dobre planowanie i wdrożenie odpowiednich procesów logistycznych. W pierwszej kolejności należy przeanalizować, z czego składa się dany park maszynowy i dokonać niezbędnych pomiarów, które pomogą dobrać optymalne metody transportu. Elementy konstrukcji oraz instalacji, np. elektrycznych, należy oznaczyć i odłączyć od zasilania. Demontaż linii produkcyjnej obejmuje przy tym nie tylko same maszyny, ale też całą infrastrukturę, w tym podesty i platformy. Zdemontowane części trzeba zabezpieczyć na czas transportu, tak by maszyny nie uległy uszkodzeniu. Następnie można przejść do przeniesienia lub załadunku tak przygotowanych urządzeń przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Po przetransportowaniu maszyn we wskazane miejsce następuje rozładunek i montaż, a także przyłączenie i uruchomienie całej linii.

Sprzęt do relokacji maszyn przemysłowych

Transport maszyn przemysłowych o dużych gabarytach wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Wyróżniamy tu dwa rodzaje takiego wyposażenia, w zależności od zakresu danej relokacji, mianowicie urządzenia transportu bliskiego, które są niemal zawsze niezbędne i służą zarówno do relokacji wewnętrznej, jak i zewnętrznej oraz pojazdy do transportu zewnętrznego, głównie drogowego, czyli np. platformy i naczepy. Jeśli chodzi o transport bliski, to wykorzystuje się tu urządzenia umożliwiające podnoszenie większych gabarytów i przenoszenie ich na mniejsze odległości, a więc służące np. do załadunku. Przykładowo spółka BestTap ze Starachowic stosuje tym celu różnego rodzaju wózki transportowe, suwnice, żurawie i wciągniki. Dzięki temu relokacja maszyn przebiega sprawnie i bez zakłóceń.

śr. ocena 0 / głosów 0