Na czym polega rezerwacja kursów walut?

Rezerwacja kursów walut jest coraz popularniejsza w internetowych kantorach. To dobra oferta dla ludzi niemających czasu na przyglądanie się zmianom kursów walut, które przecież są bardzo częste. Na ogólną cenę mają wpływ popyt i podaż – nie jest się ich w stanie z dokładnością przewidzieć, to dlatego wybór najkorzystniejszego rozwiązania może okazać się trudny. To właśnie dlatego wprowadzono rezerwację kursów walut. Na czym ona polega?

Kursy walut

Kurs walutowy – co to takiego?

Kurs walutowy jest ceną waluty wyrażoną w innej walucie. Jest on powiązany z sytuacją gospodarczą w danym kraju. Na jego wpływ mają takie czynniki jak:

  • inflacja – tempo wzrostu cen,
  • PKB (Produkt Krajowy Brutto) – jego wzrost wpływa na polepszenie się kursu waluty,
  • stopy procentowe – odpowiada za nie Radę Polityki Pieniężnej. Kiedy wzrasta, wzrasta też waluta krajowa, a to ze względu na zainteresowanie kapitału zagranicznego,
  • dług publiczny – jeśli wzrasta, automatycznie obniża się wartość nabywcza waluty, to z kolei doprowadza do uzależnienia od obcego kapitału,
  • bezrobocie – kiedy spada, wzrasta kurs walutowy.

Rezerwacja kursów walut – na czym polega?

Rezerwacja kursów walut polega na zamówieniu zlecenia, które uwzględnia określony kurs. Dotyczy to zarówno kupna, jak i sprzedaży określonej waluty. Im większa kwota wymiany, tym korzystniejsze negocjacje. Należy dodatkowo pamiętać o tym, że zlecenie rezerwacji jest nieodwołalne. Gdy klient się z niego wycofa, kantor będzie mógł pobrać określoną kwotę za niedokonaną usługę.

Rezerwacja kursów walut ma przede wszystkim na celu zminimalizowanie kosztów, jakie może ponieść klient z powodu szybko zmieniających się notowań. Gwarantuje, że zostanie wymieniona po odpowiednim kursie. To bardzo korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy dokonują dużych transakcji, a także dla tych, którzy zarabiają pieniądze w obcych walutach. Nie trzeba bezustannie zaglądać do kantoru – wystarczy śledzić zmiany na stronie internetowej. Taka opcja zapewnia oszczędność pieniędzy, jak i czasu.

Jak dokonać rezerwacji kursów walut?

Najłatwiej będzie dokonać rezerwacji kursów walut przez Internet. W większości kantorów nie trzeba będzie płacić za dokonanie takiej transakcji. – Wystarczy po prostu wejść w określoną zakładkę z ofertami, ustalić kurs i dokonać zapłaty – zazwyczaj trzeba to zrobić w ciągu dwóch dni – tłumaczy przedstawiciel kantoru „Alex”. Zanim dokona się takiej transakcji, koniecznie trzeba zapoznać się z regulaminem danego kantoru.

Rezerwacja kursów walut jest nowoczesnym rozwiązaniem, które sprzyja łatwiejszemu planowaniu wydatków. Warto skorzystać z tej oferty – szczególnie, kiedy ma się do wymiany duże kwoty.

śr. ocena 0 / głosów 0