Na czym polega transport door-to-door?

Dla osób niezaznajomionych z tą tematyką, transport różnego rodzaju produktów może wydawać się dość prostym zadaniem – wystarczy tylko załadować towar na ciężarówkę, przewieźć w wyznaczone miejsce i rozładować. W rzeczywistości proces ten jest dużo bardziej skomplikowany i wymagający dobrej organizacji. W celu zoptymalizowania kosztów i czasu realizacji danego zadania, firmy spedytorskie oferują swoim klientom szereg różnych usług, w tym transport „door-to-door”. Na czym on polega?

dostawa door to door przewoz

Od drzwi do drzwi

W dosłownym tłumaczeniu termin „door-to-door” oznacza „od drzwi do drzwi”. Używany jest on do określenia usługi transportowej, w której tylko jedna firma spedytorska obsługuje transport towaru na wszystkich jego etapach – od momentu odebrania go „spod drzwi” nadawcy aż do momentu dostarczenia go „do drzwi” odbiorcy. Należy podkreślić, że do uznania transportu za „door-to-door” kluczowe jest to, że jest on realizowany przez jednego usługodawcę – to, ile i jakiego rodzaju środki transportu zostaną użyte nie ma żadnego znaczenia. Oznacza to, że do wykonania usługi można użyć transportu:

  • Multimodalnego – w którym używa się dwóch lub więcej różnych środków transportu (np. pociągu oraz ciężarówki), a także możliwa jest zmiana jednostki transportowej
  • Intermodalnego – w którym również używa się dwóch lub więcej różnych środków transportu, jednak towar przewożony jest na całej trasie w tej samej jednostce transportowej, np. kontenerze

Dlaczego warto?

Transport „door-to-door” cieszy się sporą popularnością wśród przedsiębiorców działających w różnych dziedzinach gospodarki. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ taki model transportu posiada pewne bardzo istotne z ekonomicznego punktu widzenia plusy:

  • Oszczędność czasu – do zrealizowania transportu potrzebujemy jedynie jednego, sprawdzonego wykonawcy, takiego jak firma Net-Cargo, który w naszym imieniu zajmie się organizacją przewozu na każdym etapie. Nie musimy więc tracić czasu na poszukiwanie innych wykonawców.
  • Oszczędność pieniędzy – zatrudniony przez nas doświadczony spedytor ma możliwość opłacenia wszystkich etapów transportu na korzystniejszych warunkach, niż my sami, jako przedsiębiorca funkcjonujący poza tym rynkiem.
  • Większe bezpieczeństwo towaru – ograniczenie wykonawców transportu do jednej firmy pozwala znacznie ułatwić ustalenie odpowiedzialności za ładunek. Innymi słowy – jeśli nasz towar ulegnie zniszczeniu, bez wątpienia wiemy kto jest winny takiej sytuacji. To wymusza na spedytorach bardzo skrupulatne kontrolowanie całego transportu na wszystkich etapach. My zyskujemy w ten sposób pewność, że wysłany ładunek trafi do adresata.
śr. ocena 5 / głosów 2