Na jakie aspekty zwracać uwagę dokonując wyboru firmy transportowej?

Produkcja nie może się obyć bez transportu – każde przedsiębiorstwo, którego działalność bazuje na wytwarzaniu pewnego rodzaju dóbr, musi dotrzeć ze swoim produktem na rynek. Transport towarów nie jest jednak kwestią tak prostą, jak mogłoby się wydawać – wymaga on bardzo dobrej organizacji, odpowiednio wyposażonych pojazdów, profesjonalnego personelu. Największe marki o bardzo dużym zasięgu są w stanie same zorganizować przewóz swoich produktów, jest to element ich polityki wizerunkowej. Wśród mniejszych przedsiębiorstw powszechną praktyką jest korzystanie z usług firm specjalizujących się transportem towarów – spedytorów. Wybór jednego z nich może być trudny, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przed podpisaniem umowy na transport.

usługi transportowe

Flota

Przewóz towarów nie może się odbyć bez udziałów odpowiedniego środka transportu. Każdy pojazd stanowiący część floty przewoźnika powinien być wyposażony adekwatnie do swojego zadania (inne wyposażenie wchodzi w skład wozu do transportu mrożonej żywności, inne do transportu materiałów niebezpiecznych). Ponadto każdy z nich powinien spełniać warunki odpowiednich norm prawnych

Doświadczenie i certyfikaty

Nie ma lepszego wskaźnika jakości usług, niż staż firmy. Przedsiębiorstwa transportowe długo utrzymujące się na rynku są z reguły bardziej godne zaufania, niż przewoźnicy dopiero debiutujący – jednym z tych pierwszych jest np. spółka JAS-FBG , która może poszczycić się 25-letnim doświadczeniem w branży transportowej. W jej przypadku nie tylko wiek jest ważny, ale także niezbędne, uwiarygodniające ją certyfikaty oraz przynależność do polskich i międzynarodowych organizacji branżowych. Wybierając przedsiębiorstwo przewozowe, czy spedycyjne, warto to sprawdzić na jego stronie internetowej przed podpisaniem umowy.

Zakres usług

To kwestia, która najbardziej interesuje każdego przedsiębiorcę – czy mój towar może zostać przewieziony bezpiecznie i szybko? Czy można go dostarczyć na drugi koniec kraju, czy może również za granicę? Zakres usług oferowanych przez polskich przewoźników jest bardzo zróżnicowany, niektórzy są w stanie przewieźć niemal każdy rodzaj ładunku, inni specjalizują się w transporcie tylko określonych typów, np. ładunków niebezpiecznych. Warto również zwrócić uwagę na zasięg usługi – nie każdy przewoźnik zaproponuje nam przewóz towarów za granicę.