Nadstawki na palety. Jaką rolę pełnią?

Zabezpieczenie towaru to jeden z najważniejszych elementów, na który należy zwrócić uwagę, transportując produkty. Do tego celu coraz chętniej używane są nadstawki paletowe, które dzięki tanim kosztom produkcji i dużej wytrzymałości zastępują tradycyjne kartonowe pudła. Sprawdź, do czego służą nadstawki na palety, w jakich postaciach występują oraz w jaki sposób należy je poprawnie zamontować.

Nadstawki na palety

Do czego służą nadstawki na palety?

Nadstawki paletowe to rozwiązanie chętnie wykorzystywane do poszerzania funkcjonalności palet, a co za tym idzie, do bezpieczniejszego transportowania umieszczonych na nich produktów. Ich zadaniem jest ochrona przewożonego towaru przed uszkodzeniami, na które może być narażony podczas hamowania pojazdu, ostrych zakrętów, czy wypadku drogowego. Zakup nadstawki paletowej wiąże się z niewielkim kosztem, ponieważ powstaje ona najczęściej z tzw. resztek produkcyjnych. Materiały, z których zostają stworzone, charakteryzują się dużą wytrzymałością, czego konsekwencją jest stopniowe zastępowanie nadstawkami, wykorzystywanych do tej pory w transportach, kartonowych pudeł.

Jak zamontować nadstawki do palety?

Proces montażu nadstawki paletowej polega na przyczepieniu specjalnych ścianek wykonanych z drewna, tworzyw sztucznych, bądź metalowej siatki do brzegu standardowej palety. Pozwala to na stworzenie z niej pewnego rodzaju skrzyni, która daje możliwość magazynowania przedmiotów o różnych wymiarach i nieregularnych kształtach. Nieskomplikowana regulacja i łatwe zdejmowanie nadstawek z palety pozwala na tworzenie modułów. Podstawowy moduł nadstawki paletowej ma wysokość 20 centymetrów, jednak możemy je składać w dowolny sposób, czego konsekwencją jest możliwość wykonania konstrukcji o znacznie wyższej wysokości.   

Jakie istnieją rodzaje nadstawek?

Do ochrony przewożonego towaru wykorzystuje się kilka typów nadstawek. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są nadstawki drewniane, które charakteryzują się dużą wytrzymałością. Jednak oprócz nich bardzo często wykorzystywane są także te wykonane z tworzyw sztucznych.

Jak twierdzi ekspert reprezentujący firmę Palbox: „Nadstawki uzyskiwane z tworzyw sztucznych charakteryzują się łatwością montażu, lekkością i odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Co istotne, są one także bezpieczne w obsłudze. Nie odłamują się z nich włókna i drzazgi, co może mieć miejsce w modelach wykonanych z drewna”.

Kolejnym typem nadstawek są formy wykonane z metalowej siatki. Ze względu na swoją specyficzną budowę, sprawdzają się przede wszystkim przy transporcie drobnego towaru, z którego nie można stworzyć regularnego stosu.

śr. ocena 5 / głosów 1