Najczęściej psujące się elementy w maszynach rolniczych

Nic nie trwa wiecznie i nawet wydawałoby się niezawodne maszyny rolnicze są podatne na uszkodzenia. Każdy rolnik wie, że od sprawności jego maszyn zależy nie tylko wydajność pracy, ale również jego zdrowie, a nawet życie, dlatego należy dbać o dobry stan techniczny wszystkich urządzeń. Oto krótki przegląd najczęściej psujących się elementów w maszynach rolniczych. 

maszyny rolnicze

Układ kierowniczy, hamulcowy oraz hydrauliczny

Często wypadki śmiertelne podczas prac rolnych są związane z niesprawnym układem kierowniczym lub hamulcowym pojazdu. Powoduje to wywrotki w przypadku nagłej straty panowania nad pojazdem przez kierowcę. Aby temu zapobiec, należy usunąć wszelkie usterki (wymienić zepsute elementy na nowe części o wysokiej jakości) przed pierwszym wyjazdem w pole. Należy również zadbać o zabezpieczenie układu hydraulicznego po sezonie – wymienić olej hydrauliczny, umyć wkłady filtrów oraz elementów zewnętrznych i przepłukać cały układ.

Silnik i zespoły robocze

Konserwacja serca każdej maszyny, czyli silnika, jest warunkiem sprawności pojazdu. Używany olej silnikowy powinien być wysokiej jakości, najlepiej o zalecanej przez producenta lepkości. Trzeba pamiętać o jego posezonowej wymianie – zużyty olej zawiera bowiem związki chemiczne mogące uszkodzić silnik.

Zespoły robocze maszyn uprawowych, do nawożenia czy chemicznej ochrony roślin ulegają silnemu zanieczyszczeniu, dlatego powinny one być dokładnie serwisowane. Ponadto wszystkie elementy oblepione glebą, pokryte pyłem lub resztkami roślin oraz zakurzone są bardzo narażone na korozję.

Opryskiwacz i zbiorniki z płynami

Szczególną uwagę należy zwrócić na konserwację opryskiwacza. Do awarii maszyny najczęściej przyczyniają się pozostałości cieczy roboczej, która zalega w zbiorniku, przewodach i pompie. Ulegają one rozwarstwieniu i pogarszają jakość pracy spryskiwacza. Trzeba mieć na uwadze również fakt, że w przypadku zamarznięcia cieczy uszkodzeniu ulegną zespoły maszyny. Szczególnego zadbania wymagają także: chłodnica, zbiornik na paliwo oraz zbiorniki z płynami, które mogą ulec korozji w przypadku nieodpowiedniego ich poziomu w czasie dłuższego nieużywania maszyny.

Łańcuchy, przekładnie i opony

Bardzo łatwo o zepsucie łańcuchów oraz przekładni. Elementy te są mocno eksploatowane podczas pracy maszyny rolniczej i mogą ulec awarii bez odpowiedniego zabezpieczenia oraz konserwowania. Prace utrudniają także tak prozaiczne usterki jak uszkodzenie opon lub dętek. Warto znać położenie najbliższego miejsca z kompleksową obsługą maszyn rolniczych, gdzie będzie można zakupić części zamienne – zauważa ekspert firmy AGROMIX, która jest jednym z wiodących przedsiębiorstw w Polsce w sprzedaży maszyn rolniczych.