Najczęściej wykorzystywane drewno do produkcji mebli

Drewno jest materiałem najczęściej i od najdawniejszych czasów stosowanym w stolarce, w tym także w meblarstwie. Ludzkość wykorzystuje drewno od zarania dziejów, wciąż doskonaląc metody jego obróbki i badając wyjątkowe właściwości jego poszczególnych rodzajów.

produkcja-mebli

Pierwsze ludzkie doświadczenia z drewnem zapewne nie obejmowały skomplikowanych procesów technicznych – opowiada nasz rozmówca z firmy Bonus 33Meble. Stopniowo, wraz opanowaniem umiejętności wytwarzania kolejnych narzędzi, ludzie zaczęli dzielić znajdowane fragmenty drzew na części o różnych rozmiarach i kształtach. Łatwiejszą metodą tworzenia mebli z drewna było wyplatanie z cieńszych gałązek, którą to metodę znamy przecież do dziś. Choć współczesne meblarstwo wykorzystuje nieporównywalnie bardziej zaawansowane metody technologiczne, drewno wciąż jest najbardziej cenionym surowcem.

Polskie drewno w meblarstwie

W krajowym przemyśle meblarskim najwygodniejszą opcją jest sięganie po lokalne gatunki drewna. Jako mieszkańcy tej szerokości geograficznej mamy szczęście, gdyż nasze tereny obfitują gatunki doskonałe jakościowo. Wśród najpopularniejszych rodzajów drzew wykorzystywanych na potrzeby stolarki meblowej możemy wymienić sosnę, buk, dąb, klon czy olchę.

Drewno sosnowe w meblarstwie

Wytwórcy mebli zdecydowanie najczęściej sięgają po sosnę, na co składa się szereg różnorodnych czynników. Meble sosnowe są wytrzymałe, jednak sam surowiec poddaje się obróbce bardzo łatwo, jest sprężyste, a samo drzewo nie ma wysokich wymagań podczas uprawy. Drewno sosnowe charakteryzuje się bardzo ładnym, dość intensywnym zapachem i piękną barwą.

Twarde drewno na meble

Podczas gdy meble sosnowe sprawdzą się w lekkich, nowoczesnych wnętrzach, zwolennicy ciężkich mebli w klasycznym stylu z pewnością docenią dwa gatunki drzew liściastych, a mianowicie buk i dąb. Drewno obu tych drzew charakteryzuje niezwykła wręcz twardość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wykonane z nich sprzęty są ciężkie, dlatego zazwyczaj wykonuje się z nich skrzynie stylowych łóżek.

Meble wykonane z litego drewna mogą niekiedy odstraszać klientów ceną. Alternatywą są wtedy sprzęty wykonywane z materiałów drewnopochodnych. Meble o porównywalnych lub identycznych właściwościach wytrzymałościowych oraz estetycznych budowane są z tzw. sklejki i rozmaitych fornirów.