Najważniejsze elementy konstrukcji harwesterów

Harwestery to urządzenia wykorzystywane na szeroką skalę przy zrębce leśnej. Bardzo często określa się je mianem stalowych drwalów, gdyż skutecznie zastępują przy pracy człowieka i wykonują najcięższe czynności. Harwestery zbudowane są z wielu współdziałających ze sobą systemów. W zależności od wybranego modelu mogą się od siebie różnić, jednak ich funkcjonalność pozostaje taka sama.

harwester zrebka lesna budowa

Jak zbudowane są harwestery?

Głównym elementem każdej maszyny, w tym również harwestrów, jest odpowiedni silnik. To dzięki niemu maszyna może sprawnie działać, a jednostka napędza wszystkie niezbędne układy:

  • hydrauliczne,
  • elektryczne,
  • pneumatyczne

Istotnym elementem tych maszyn jest także głowica ścinkowa. W zależności od rodzaju pracy, jaka ma być wykonywana przy jej pomocy, a dokładniej od rodzaju drewna, jego twardości oraz grubości, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju tego elementu.

Nowoczesne głowice stosowane w harwesterach odznaczają się wieloma, dodatkowymi funkcjami. Umożliwiają nie tylko idealne ścięcie drzewa i jego obróbkę z gałęzi, ale pozwalają na znakowanie ścinanego drewna oraz na zabezpieczanie go przed rozwojem grzybów i pasożytów poprzez spryskiwanie specjalnym środkiem chemicznym – zauważa specjalista z firmy TROL AKCESORIA LEŚNE DAMIAN LUDKA.

Głowica harwestera zawieszona jest na żurawiu. Jej górną część stanowią chwytaki, które jednocześnie pełnią funkcję okrzesującą pień z gałęzi. Po bokach znajdują się walce odpowiedzialne za przesuwanie drewna w głowicy. W dolnej części umieszczone zostało natomiast ramie tnące. Dzięki systemowi pomiarowemu ramie może być uruchamiane po odmierzeniu konkretnej długości ciętego pnia.

Dobra prowadnica to podstawa

Ważnym elementem każdego harwestera jest również odpowiednio dobrana prowadnica. Jest to o tyle istotna część, że odpowiada za cięcie i docinanie drewna. Ramię z piłą wprawiane jest w ruch za pomocą siłownika hydraulicznego, natomiast piła uruchamiana jest poprzez zamontowany w głowicy silnik hydrauliczny gwarantujący wysoki moment obrotowy. To pozwala na uzyskanie lepszych właściwości tnących. Zadaniem prowadnicy jest utrzymanie łańcucha tnącego w odpowiedniej pozycji oraz zapewnienie mu swobodnego ruchu. Wybierając ją, należy pamiętać o odpowiednim poziomie jej ścieralności. Im wyższa odporność, tym dłuższa i bezawaryjna praca. W przypadku harwestrów jest to o tyle istotne, że wpływa na ciągłość prowadzonych czynności, bez niepotrzebnych przestojów w pracy.

Harwestery – maszyny do zadań specjalnych

Harwestery są maszynami, które pozwalają na wykonanie dokładniejsze pracy w dużo szybszym tempie. Dzięki nim możliwe jest odciążenie człowieka przy najtrudniejszych czynnościach, które bywają naprawdę uciążliwe dla pracowników. Poprawne funkcjonowanie całej maszyny uzależnione jest jednak od zastosowanych podzespołów. Dlatego tak istotny jest wybór urządzeń o najlepszych parametrach.

śr. ocena 5 / głosów 1