Obróbka strumieniowo-ścierna w praktyce

Obróbka strumieniowo-ścierna metali to proces, który nazywany jest również piaskowaniem. Zabieg ten ma za zadanie zniwelować uszczerbki, jakie powstały w materiale. Efekt obróbki strumieniowo-ściernej metali może zostać porównany ze szlifowaniem. Różnica polega jedynie na tym, że piaskowana powierzchnia zyskuje odpowiednią szorstkość, która jest idealna np. do malowania proszkowego. Obróbka strumieniowo-ścierna może stanowić więc wstęp do dalszych czynności na danym elemencie.

Piaskowanie metali – czym jest proces obróbki strumieniowo-ściernej?

Obróbka strumieniowa-ścierna jest procesem, który polega na oczyszczeniu danej powierzchni oraz uzyskaniu jej odpowiedniej struktury. Możliwe jest to do osiągnięcia za pomocą odpowiednich materiałów ściernych z zastosowaniem wysokiego ciśnienia. Podczas całego procesu bardzo ważne jest zastosowanie różnej granulacji materiału – dobiera się ją ze względu na materiał, jaki poddawany jest proszkowaniu. Piasek, który jest stosowany do obróbki strumieniowo-ściernej, musi być odpowiednio dostosowany oraz oczyszczony.  Do procesu proszkowania można użyć również innych materiałów, takich jak:

  • szkło,
  • suchy lód,
  • żużel,
  • śrut,
  • łupiny orzechów.

Właściwe dostosowanie ciśnienia do procesu jest gwarancją zachowania czyszczonego materiału w odpowiedniej kondycji, bez uszkadzania go – wyjaśnia specjalista z firmy Centrum Obróbki Metali i Wyrobów Drewnopochodnych.

Obróbka strumieniowo-ścierne – najczęściej wykorzystywane metody

Piaskowanie może zostać podzielone na trzy podstawowe usługi. Wyróżnia się wśród nich:

  • śrutowanie – które nazywane są najczęściej piaskowaniem i polega na przygotowaniu danej powierzchni pod dalsze prace – takie jak malowanie proszkowe; metoda ta pozwala również na usunięcie różnorodnych zabrudzeń; do tego rodzaju obróbki używa się najczęściej piasku, elektrokorundu, sody, mikrokulek szklanych, żużlu, śrutu oraz innych materiałów,
  • sodowanie – w tym procesie stosuje się sodę oczyszczoną o wzorze NaHCO3; metoda ta staje się coraz bardziej popularna – w szczególności w przypadku branży motoryzacyjnej – głównie ze względu na to, że jest bezpieczna dla środowiska, rozpuszczana w wodzie soda nie narusza powierzchni, która poddawana jest czyszczeniu,
  • szkiełkowanie – w tej metodzie wykorzystuje się specjalne rodzaje ścierniw, są to między innymi wspomniane powyżej mikrokulki szklane, śrutowe czy też ceramiczne.

Obróbka strumieniowo-ścierna – jakie są jej zalety?

Proces oczyszczania metali pozwala na dokładne usunięcie wszelkiego rodzaju zabrudzeń z wybranej powierzchni. Dodatkowo nie powoduje uszkodzenia poszczególnych elementów – istotne jest jednak dobranie odpowiedniej metody oraz materiału czyszczącego. Co więcej, jeżeli np. metal ma zostać następnie malowany piaskowo, obróbka strumieniowo-ścierna pozwala go odpowiednio przygotować. Dzięki temu później wykonywane prace są zdecydowanie trwalsze, co również jest ogromną zaletą, którą warto uwzględnić w tym przypadku.

śr. ocena 1.1 / głosów 754