Od czego zależy cena mieszkania?

Na wartość mieszkań wpływa wiele różnorodnych składników począwszy od lokalizacji, metrażu i rozmieszczenia pokojów, standardu budynku i stanu wnętrza. Duże znaczenie mają także tak zwane „widełki cenowe”, które ukształtowane są według danego rynku lokalnego. Zazwyczaj inne są ceny mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego, lecz nie jest to zasada, która zawsze obowiązuje.

Najważniejsze czynniki wpływające na cenę

Cena mieszkania warunkowana jest przez wiele składników. Najważniejszym z nich jest lokalizacja. Na wysokość kwoty może wpłynąć centrum miasta, prestiżowe miejsce albo dobry dojazd do głównych punktów miejscowości. Zazwyczaj zależy to od rozwiniętej infrastruktury i komunikacji. Na charakterystykę otoczenia składają się również dostępne w pobliżu sklepy, parki, zbiorniki wodne lub inne dodatkowe atrakcje, które nie będą zaburzać spokoju mieszkańców. Kolejne elementy, które mają duży wpływ na cenę, to standard budynku, jakość wykonania, użyte materiały, zagospodarowanie części wspólnych i atrakcyjność architektury. Mieszkania z tej samej inwestycji także mogą mieć różne ceny ze względu na kondygnację, ekspozycję, widok z okien, głośność, funkcjonalność, wysokość i rozkład pomieszczeń.

Różnice w cenach mieszkań nowych i używanych

Duże znaczenie może mieć także to czy mieszkanie jest z rynku pierwotnego czy wtórnego. Z reguły nowe mieszkania powinny być droższe, jednak ze względu na wszystkie inne czynniki wpływające na cenę, w praktyce może być bardzo różnie. Stare, wyremontowane mieszkanie w dobrej lokalizacji może dorównywać cenie mieszkań z nowych apartamentowców. Z kolei ceny na rynku pierwotnym różnią się w zależności od etapu realizacji inwestycji. Najniższe ceny można uzyskać w przedsprzedaży. Ekspert z firmy Kw Inwest w Legionowie dodaje:

Każdy regionalny rynek ma swoje określone standardy cenowe dopasowane do możliwości klientów. Na poszczególne ceny wpływają także zdolności negocjacyjne – sprzedawca chce jak najwyższa kwotę, a nabywca zamierza dane mieszkanie kupić jak najtaniej.

Ceny zależne od możliwości nabywców

Mieszkania mogą oczywiście posiadać różny metraż. Większość rodzin w kawalerkach się nie pomieści, dlatego nie ma na nie popytu tak, jak na mieszkania dwu- i trzypokojowe. Czynsz zwykle uzależniony jest od metrażu. Warto zaznaczyć, że ceny mieszkań nie są stałe, ponieważ uzależnione są od cyklu koniunkturalnego. Potencjalnych nabywców musi być stać, by wziąć kredyt na ustalone odgórnie ceny. Ponadto na wartości mogą tracić lokalizacje w obrębie których powstanie inwestycja uciążliwa dla mieszkańców. W zależności od rozwoju gospodarczego, zmienia się także atrakcyjność wybranych miejscowości lub dzielnic.  

śr. ocena 5 / głosów 5