Odmiany oświetlenia przemysłowego

Odpowiednie oświetlenie przemysłowe jest niezbędne, aby firma mogła działać prawidłowo. Dzięki niemu pracownicy nie są narażeni na dyskomfort lub problemy ze wzrokiem. Dlatego właśnie należy bardzo dobrze przemyśleć wybór oświetlenia do firmy. Na rynku są dostępne różne odmiany oświetlenia przemysłowego. Warto zapoznać się z ich charakterystyką, aby móc wybrać odpowiedni rodzaj do swojego zakładu.

oświetlenie przemysłowe

Charakterystyka oświetlenia przemysłowego

Oświetlenie przemysłowe musi być przede wszystkim trwałe. Ma być ono wykorzystane w magazynach, halach, czy innych zakładach produkcyjnych, musi więc spełniać określone normy jakościowe i wytrzymałościowe. Ten rodzaj oświetlenia charakteryzuje się specjalistycznymi cechami konstrukcyjnymi, które mają chronić je przed uszkodzeniami, ale również dodatkowo zabezpieczać. Należy pamiętać, że oświetlenie przemysłowe LED powinno spełniać normy natężenia światła w miejscu pracy. Normy te określają ustawy PN-EN 12665:2008 i PN-EN 12464-1:2004 oraz ogólne przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Rodzaje oświetlenia przemysłowego

Producenci lamp przemysłowych starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i poszerzają swoje oferty, dzięki czemu oświetlenie to dostępne jest w wielu rodzajach, modelach i wzorach. Jednym z rodzajów oświetlenia przemysłowego jest High Bay, czyli lampy wiszące, zwane inaczej kubełkowymi. Mocuje się je na specjalnym haku i stalowych linkach. Zalecane są one do wykorzystywania w pomieszczeniach o dużej wysokości. Lampy przemysłowe liniowe to liniowa odmiana opraw przemysłowych. Charakteryzują się wysoką szczelnością i odpornością. Idealnie sprawdzą się do alejek sklepowych czy halowych.

Kolejny rodzaj lamp przemysłowych, czyli oprawy hermetyczne ze świetlówkami to, jak podkreślają eksperci z firmy Koloreno: „Najwyższy poziom bezpieczeństwa, wydajności oraz długiego okresu niezawodnego działania. Dodatkowymi atutami są niewielkie rozmiary, prosty montaż oraz łatwość utrzymania ich w czystości. Wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką lub bezpośrednio wodą w celu usunięcia kurzu”.

Ostatnią odmianą oświetlenia przemysłowego, są oprawy przemysłowe do pomieszczeń o wyższych wymaganiach sanitarnych. Są to lampy, które są bardzo proste w utrzymaniu oraz czyszczeniu. Ponadto nie zawierają szkodliwych pierwiastków chemicznych. Idealnie sprawdzą się umieszczone w szpitalach, zakładach produkcji żywności, czy innych pomieszczeniach, w których ważna jest sterylność.

śr. ocena 5 / głosów 1