Opakowania kartonowe a ekologia

Opakowania kartonowe są uznawane za doskonały zamiennik wszechobecnego plastiku. Dzieje się to za sprawą nie tylko ich doskonałych właściwości ekologicznych ale również niskich kosztów produkcji. Obecnie produkowane kartony powstają z surowców odnawialnych, które świetnie nadają się później do zastosowań recyklingowych. Co jeszcze ma wspólnego karton z ekologią? Dowiedz się więcej na temat jego zalet.

Jak powstaje karton?

Opakowania kartonowe powstają z makulatury, szmat i grubszego ścieru drzewnego. Zgromadzony materiał poddaje się obróbce termicznej i chemicznej, której zadaniem jest wzmocnienie finalnego produktu. W tym celu stosuje się różne wypełniacze. Środki te jednak muszą przejść serię badań i analiz, tak aby podczas rozkładu były jak najbardziej przyjazne środowisku.

„Obecnie kartony są produkowane głównie z celulozy, która jest surowcem odnawialnym i jego pozyskiwanie nie zagraża bezpośrednio środowisku. Powstały w ten sposób półprodukt, zwany czasem masą papierniczą, jest podstawą do stworzenia opakowania kartonowego” – uzupełnia informacje ekspert z firmy Matpack.

W procesie wytwarzania opakowań kartonowych biorą udział profesjonalne maszyny, takie jak zgrzewarki i prasy.

Czy karton jest ekologiczny?

Kartony były dawniej stosowane jedynie do pakowania większych produktów i rzadko miały kontakt z żywnością. Dziś sytuacja zmieniła się diametralnie. Wchodzące na rynek kartonowe opakowania na napoje i wodę, promowane przez proekologiczne środowiska coraz częściej pojawiają się w sklepach, zastępując tym samym butelki plastikowe. W zasadzie wszystkie dostępne dziś na rynku opakowania kartonowe mają wysoki wskaźnik recyklingu. Oznacza to, że w prosty i tani sposób mogą zostać wykorzystane ponownie w podobnej postaci.

Kolejnym argumentem przemawiającym za ekologicznymi właściwościami kartonu jest to, że jest on lekki. W związku z tym masa finalnego produktu wierniej oddaje rzeczywistą i dzięki temu surowca do produkcji opakowania zużywa się mniej.

Karton jest opakowaniem, które słynie z możliwości personalizacji. W produkcji kolorowych opakowań kartonowych stosuje się farby i lakiery powstałe na bazie wody i naturalnych barwników. Dzięki temu kontakt z takim produktem jest bezpieczny zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska. Zalety kartonu ze względu na jego ekologiczne właściwości są doskonale udowodnione i powinny zostać poddane poważnej, światowej dyskusji. Podążając za trendem dbania o środowisko, konieczne może się okazać przyśpieszenie procesu zastępowania innym materiałem plastiku.

śr. ocena 5 / głosów 1