Opakowania z tworzyw sztucznych – zastosowanie w transporcie komponentów

Opakowania i pojemniki jednorazowe wciąż pozostają najpopularniejszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o transport i magazynowanie towarów i komponentów. Te wykonane z tworzyw sztucznych wybierane są znacznie rzadziej, głównie ze względu na relatywnie wyższy koszt jednostkowy. Najczęściej jednak nie bierze się pod uwagę wszystkich ich zalet, które przynoszą wymierne oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej.

Kluczową cechą opakowań z tworzyw sztucznych jest ich trwałość oraz związana z nią możliwość ponownego wykorzystania. Istotnie redukuje to dość uciążliwy problem usuwania i utylizacji, za które przecież też się płaci, w takiej czy innej formie. – Opakowania i pojemniki z tworzyw sztucznych mogą krążyć w zamkniętym obiegu między producentem, centrum logistycznym i dystrybutorem średnio od pięciu do nawet dwudziestu lat – mówi ekspert ze specjalizującej się w systemach opakowań przemysłowych firmy THT. Wobec ograniczenia kosztów stałych ich zakup zatem stosunkowo szybko się zwraca.

Właściwości

Pośrednio zredukowane zostają również wydatki związane z obsługą takich opakowań. Są one często lżejsze niż chociażby opakowania z grubej tektury, a przy tym cechują się znacznie wyższą wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na działanie czynników atmosferycznych i chemikaliów. Mogą być używane w temperaturach od -30 do 60 st. C, dobrze się prezentują, a utrzymanie ich w czystości nie nastręcza problemów. Wyprodukowane z tworzyw sztucznych opakowania do komponentów stosunkowo łatwo przystosować też do zmechanizowanego transportu i pakowania, co sprawia, że procedury spedycyjne przebiegają jeszcze sprawniej i efektywniej. Nie należy zapominać również o fakcie, że większość stosowanych obecnie opakowań z tworzyw sztucznych ma możliwość składania, kiedy więc magazynowane akurat oczekują na ponowne wykorzystanie lub są transportowane na miejsce kolejnego załadunku, nie zajmują zbyt wiele miejsca (nawet o 75 proc. mniej niż wypełnione).

Ekologia

Na koniec kwestia istotna z punktu widzenia coraz większej liczby przedsiębiorców, którym zależy na prowadzenie działalności w zgodzie z zaleceniami unijnymi (co może skutkować zwiększeniem szans na rozmaite formy dofinansowania). Otóż stosowanie wielorazowych opakowań na towary i komponenty pozwala na znaczną redukcję eksploatacji zasobów papieru i drewna, przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego. Nawet zaś po ewentualnym uszkodzeniu czy też zwykłym zużyciu pojemniki z tworzyw sztucznych mogą zostać przetworzone na regranulat i wykorzystane do produkcji kolejnych opakowań.