Oprawa pogrzebu – o czym nie wolno zapomnieć?

Ostatnia podróż bliskiej nam osoby jest z pewnością wydarzeniem niezwykle ważnym i poruszającym. Jeśli jesteśmy odpowiedzialni na organizację ceremonii pogrzebowej, powinniśmy zadbać o to, by otrzymała ona odpowiednią oprawę. Będzie to wyraz naszego przywiązania i szacunku do zmarłego.

Muzyka na pogrzebie

Odpowiednia oprawa muzyczna na pogrzebie sprawia, że całe wydarzenie staje się bardziej podniosłe, wprawia zebranych na ceremonii bliskich zmarłej osoby w stan zadumy. Zazwyczaj oprawę muzyczną pogrzebów tworzą utwory odegrane na kościelnych organach, jednak możliwości jest więcej – możemy na ceremonię zatrudnić pojedynczych muzyków, np. trębaczy czy skrzypków, całą orkiestrę dętą, a także wokalistów. W zależności od naszego życzenia muzyka może być obecna zarówno przed rozpoczęciem ceremonii, w trakcie mszy świętej, przy wyprowadzaniu trumny oraz przy drodze na cmentarz i składaniu zmarłego do grobu.

Mowa pogrzebowa

Przemówienie pogrzebowe służy przypomnieniu sylwetki zmarłego, wspomnieniu jego osiągnięć i zasług, a także przedstawieniu okoliczności śmierci. Jako najbliższa osoba zmarłego możemy przygotować i wygłosić mowę samodzielnie lub powierzyć to zadanie mistrzowi ceremonii. Mistrzami ceremonii nazywamy osoby specjalizujące się w wystąpieniach podczas tego typu uroczystości – każda ich przemowa przygotowywana jest indywidualne z uwzględnieniem faktów na temat zmarłego oraz życzeń jego rodziny.

Kwiaty

Zgodnie z tradycją pogrzeb nie może obyć się bez kwiatów, które wyrażają głębokie uczucia żywione wobec zmarłego. Mogą one pojawiać się w formie okazałych wieńców, jak i bukietów czy pojedynczych kwiatów ciętych. Goście zwyczajowo przynoszą kwiaty, które składają obok trumny lub na grobie zmarłego, lecz nie powinno zabraknąć również dekoracji kwiatowych w świątyni.

Stypa

Po pogrzebie bliscy i znajomi zmarłego zapraszani są na poczęstunek, nazywany stypą. Jest to okazja do tego, by w kameralnej atmosferze wymienić się wyrazami współczucia, powspominać zmarłego, a także porozmawiać z dawno niewidzianymi dalszymi członkami rodziny. W dzisiejszych czasach pomoc w organizacji stypy mogą zapewnić również zakłady pogrzebowe – usługę taką znajdziemy między innymi w ofercie domu pogrzebowego Dudek z Rybnika.