Oświetlenie LED, a inne typy oświetlenia

Technologia LED to stosunkowe nowe rozwiązanie w dziedzinie oświetlenia, które już zdążyło zawojować rynek i wyparło z niego tradycyjne źródła światła. Z czego wynika tak ogromne zainteresowanie oświetleniem ledowym i jak wypada ta technologia w porównaniu do innych źródeł światła? Czy faktycznie opłaca się rezygnować z innych typów oświetlenia na rzecz diod elektroluminescencyjnych?

Wysoka energooszczędność

Najważniejszą zaletą diod LED i głównym powodem, dla którego wypiera on z rynku inne typy oświetlenia, jest bezkonkurencyjny stopień energooszczędności. Zastosowanie lamp ledowych pozwala na zmniejszenie zużytej energii o ponad 50%. To najskuteczniejszy sposób na obniżenie rachunków i szansa na realne oszczędności, które będą doskonale widoczne szczególnie w przypadku stosowania oświetlenia na większą skalę, np. w przypadku lamp ulicznych czy przemysłowych bądź biurowych. Pod tym względem zwykłe żarówki nie zdawały egzaminu, wykorzystując na emisję światła zaledwie 5% ze zużywanej energii. Te tradycyjne rozwiązania zastąpiono świetlówkami energooszczędnymi, które jednak wciąż nie są doskonałym rozwiązaniem, szczególnie w zakresie ekologii – zawierają bowiem szkodliwą dla środowiska rtęć. Z kolei diody led są nie tylko energooszczędne, ale też ekologiczne – pozbawione toksycznych substancji są bezpieczne w użytkowaniu.

Bezkonkurencyjna trwałość

Kolejną ważną zaletą diod led jest ich niezwykła żywotność. Pod tym względem nie mają one sobie równych – szacuje się, że mogą niezawodnie działać nawet do 50 tysięcy godzin, czyli aż kilkanaście lat. Co prawda wprowadzone na rynek świetlówki energooszczędne mogą pochwalić się znacznie dłuższą żywotnością od tradycyjnych żarówek, jednak są one wrażliwe na częstotliwość włączeń i wyłączeń światła. W przypadku diod led nawet duża częstotliwość tych czynności nie powoduje spadki ich żywotności, co sprawia, że nadają się one nawet do intensywnie eksploatowanych pomieszczeń oraz do pracy w zestawieniu z czujkami ruchu.

Bogate możliwości

Na uwagę zasługuje szeroki wachlarz możliwości, jakie daje oświetlenie led.

Dzięki wysokiej trwałość i odporności na oddziaływanie szkodliwych czynników, w tym również na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, lampy led nadają się do zastosowań wewnętrznych oraz zewnętrznych. – Mówi pracownik firmy MTLed, której specjalnością są przemysłowe lampy led. – Znakomicie radzą sobie w trudnych warunkach, np. w zakładach produkcyjnych i halach przemysłowych. Diody led emitują przy tym światło dobrej jakości, które nie jest męczące dla wzroku – w przeciwieństwie do świetlówek energooszczędnych – i doskonale sprawdzają się zarówno w charakterze oświetlenia ogólnego, jak i punktowego.

Warto przy tym zaznaczyć, że inne źródła światła mocno się nagrzewają. Przykładem mogą tu być halogeny emitujące dużo ciepła. Diody led są pod tym względem bezpieczne i można je instalować nawet na ograniczonych przestrzeniach. Jak więc się okazuje, technologie led sprawdza się doskonale w porównaniu do innych typów oświetlenia.

śr. ocena 5 / głosów 5