Owijarki poziome. Budowa i zastosowanie urządzenia

Transport i magazynowanie różnego rodzaju towarów wymaga wcześniejszego zabezpieczenia ich. Bardzo często wykorzystuje się do tego folię, która nie przepuszcza wody, powietrza ani zanieczyszczeń, jest lekka a przy tym wystarczająco mocna, by uniemożliwić przemieszczanie się towarów umieszczonych na palecie. Ponadto jest przezroczysta, dzięki czemu nie przeszkadza w identyfikacji produktów. Folię można nakładać ręcznie, jednak jest to zadanie dość żmudne, dlatego na skalę przemysłową zadanie to powierza się maszynom, zwanym owijarkami.

owijarki-poziome

Jak zbudowana jest owijarka pozioma?

Najbardziej charakterystycznym elementem owijarki poziomej jest korpus w kształcie pierścienia, który odpowiedzialny jest za owijanie danego przedmiotu. Wewnątrz korpusu zamontowania jest rolka, która zataczając okręgi wokół towaru, stopniowo rozwija folię wokół niego. Za przesuwanie przedmiotu przez pierścień odpowiedzialne są dwa taśmociągi pracujące w jednej linii, jeden z nich wprowadza przedmiot w pierścień, drugi zaś wyprowadza go. Między nimi znajduje się odstęp, umożliwiający owinięcie przedmiotu również od dołu. Owijarka wyposażona jest również w mocowania, umożliwiające unieruchomienie przedmiotu na taśmociągu oraz specjalne rolki, które wygładzają nałożoną folię. W ten sposób eliminowane są fałdki i pęcherzyki powietrza, które w czasie transportu mogą pęknąć, sprawiając, że folia nie będzie w stanie zabezpieczyć produktu przed wilgocią czy zanieczyszczeniami. Najważniejszą częścią owijarki jest jednak komputer, który sprawuje kontrolę nad pracą maszyny – dzięki niemu użytkownik może dobrać indywidualne parametry owijania, w zależności od potrzeb.

Zastosowanie owijarek

Owijarki znajdą zastosowanie w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych, specjalizujących się przede wszystkim w wytwarzaniu takich elementów jak meble, stolarka okienna i drzwiowa, materiały budowlane. Zaletą owijarek jest to, że są w stanie zabezpieczyć folią przedmioty o właściwie nieograniczonej długości. Szeroki ich wybór znajdziemy w ofercie spółki Vipak.