Pionowy a poziomy automat do pakowania. Podobieństwa i różnice

Wyspecjalizowane maszyny pakujące są obecne w każdym dużym zakładzie, zajmującym się wytwarzaniem produktów na masową skalę. Są one niezbędne do utrzymania stałego, wysokiego tempa produkcji, gdyż żaden człowiek nie jest w stanie pracować z wymaganą szybkością i dokładnością. Na liniach pakujących spotkać można różnego rodzaju automaty, które zaliczyć możemy do dwóch grup: automatów poziomych i automatów pionowych.

Charakterystyka automatów poziomych

Urządzenia do pakowania poziomego dzielimy na dwie pomniejsze kategorie: saszetkarki oraz automaty typu doypack. Przeznaczenia pierwszej z nich domyślić można się łatwo po samej nazwie – służą one do zamykania produktów w saszetkach. Same saszetki mogą posiadać różne formy, mogą to być proste opakowania z trzema lub czterema zgrzewami, saszetki kształtowe (przypominające np. butelki) lub saszetki wyposażone w korki, eurozawieszki czy zamknięcia strunowe. Saszetarki pracują na różnego rodzaju produktach – żelach, kremach, granulatach i produktach pylistych. Urządzenia typu doypack służą do produkcji opakowań podobnych do saszetek, jednak posiadających stabilną podstawę, umożliwiającą postawienie ich pionowo – są w stanie obsługiwać wszystkie rodzaje produktów obsługiwanych przez saszetarki, dodatkowo jednak nadają się do pakowania płynów. Produkowane przez nie opakowania mogą być wyposażone w korki, zamknięcia strunowe i eurozawieszki – ponadto automaty doypack umożliwiają produkcję opakowań pojedynczych oraz łączonych, w których dwa produkty będą od siebie odseparowane. Automaty poziome charakteryzują się ogólnie wysoką elastycznością w projektowaniu linii pakującej.

Charakterystyka automatów pionowych

Automaty pionowe nie dzielą się na pomniejsze kategorie, mogą być wykorzystywane do pakowania produktów sypkich, granulatów, żeli, kremów, płynów, produktów kawałkowych, (np. mrożonek) oraz płynów. Tym, co odróżnia te urządzenia od automatów poziomych jest konieczność zastosowania dozownika, czyli rurowatego elementu, który wsuwa się w opakowanie i wypełnia je produktem – zwykle automaty nie są wyposażone we własny dozownik, należy zakupić go oddzielnie. Podobnie jak w przypadku automatów poziomych, opakowania mogą być wyposażone w eurozawieszki, zamknięcia strunowe lub uchwyty. Same opakowania mają zazwyczaj formę toreb stojących (przeznaczonych np. na proszki do prania) lub różnego rodzaju saszetek.

Wysokiej jakości automaty pakujące oraz dedykowane im dodatkowe wyposażenie znajdziemy  ofercie firmy Polpak.