Pisuary wodne i bezwodne – zasady działania

Pisuar jest urządzeniem sanitarnym przeznaczonym dla mężczyzn, które znacznie ułatwia korzystanie z toalety. Montowane bezpośrednio do ściany na odpowiedniej wysokości zapewniają wygodę w pozycji stojącej.

Pierwsze pisuary w Polsce pojawiły się już w XVI wieku na dworze Zygmunta Starego i były nowinką przyniesioną na Wawel z Włoch za sprawą królowej Bony – opowiada nasz rozmówca z firmy Stanisława Kozy. Tradycyjne pisuary przybierały postać ceramicznej muszli, którą po użyciu należało spłukać.

Pisuary wodne

Bardzo długo pisuar wodny, czyli wyposażony w spłuczkę, był jedynym dostępnym rodzajem takich urządzeń sanitarnych. Spłukiwanie moczu wodą było konieczne w celu eliminacji nieprzyjemnego zapachu moczu oraz zapobiegania rozwoju bakterii.

Na przestrzeni lat doskonaleniu poddawano sposób uruchamiania spłuczki. Obecnie spłukiwanie może być inicjowane mechanicznie, czyli przez ręczne uruchomienie spłuczki, albo automatycznie.

Choć takie rozwiązania znacznie podnoszą komfort użytkowania pisuaru, problemem pozostaje duże zużycie wody, które przekłada się na koszty eksploatacji urządzenia i podnosi ilość produkowanych ścieków, co zdecydowanie nie sprzyja środowisku.

Pisuary bezwodne

Kwestię nadmiernego zużycia wody rozwiązują nowoczesne pisuary bezwodne. Urządzenia sanitarne tego typu charakteryzują się specjalną budową, która pozwala na dokładne spływanie moczu do syfonu bez konieczności dodatkowego spłukiwania muszli.

Kształt pisuaru oraz hydrofobowy materiał, z którego wykonuje się jego elementy, pozwalają na całkowite odprowadzenie moczu bez spłukiwania, co zapobiega wytwarzaniu się zapachu i rozwojowi bakterii. Jednak  najważniejszym elementem jest tutaj specjalna membrana.

Membrana pisuaru bezwodnego zbudowana jest z biodegradowalnego materiału, który pełni dwie, z pozoru wykluczające się funkcje: umożliwia przepływ moczu do odpływu, ale jednocześnie blokuje wydzielanie zapachów. Wkład pisuaru bezwodnego należy wymieniać w kilkumiesięcznych odstępach czasu, jednak związane z tym zabiegiem koszty są znacznie niższe niż wydatek związany z koniecznością każdorazowego użycia wody.

W większości toalet publicznych w Polsce wciąż jeszcze spotkamy tradycyjne pisuary wodne, jednak zarządcy budynków, którzy liczą się z długoterminowymi oszczędnościami i szukają najbardziej ekologicznych rozwiązań, decydują się na montaż nowoczesnych pisuarów bezwodnych.