Plakaty reklamowe jako idealna forma promocji

Plakat należy do szczególnej grupy wyrobów poligraficznych, zwanych akcydensami. Plakat to druk jednostronny, który występuje w rozmaitych formatach i osiąga niekiedy powierzchnię kilku metrów. Z założenia pełni funkcję reklamową, czy promocyjną i zawsze umieszczany jest w miejscach dostępnych dużej grupie odbiorców.

plakaty-reklamowe

Kolejną bardzo ważną cechą plakatu jest to, że w swoim przekazie posługuje się przede wszystkim grafiką, a w znacznie mniejszym stopniu tekstem pisanym – wyjaśnia nasz rozmówca z wydawnictwa Studio Edytor. Przekaz o charakterze informacyjnym gra tutaj rolę drugoplanową, a zbyt duże nagromadzenie tekstu jest w przypadku tej formy wręcz niewskazane, bo czyni plakat nieczytelnym albo nawet nudnym.

Przyciągnąć uwagę klienta

Plakat różni się od afiszu właśnie tym, że ma ograniczoną wartość informacyjną. W projektowaniu plakatu najważniejszy jest dobór atrakcyjnych kształtów, kolorów i wielkości. Wszystkie te elementy mają przyciągnąć uwagę przechodnia i zainteresować go ofertą kryjącą się pod atrakcyjnym obrazem. Plakat nie może być banalny, ani niewyraźny, bo jego zadaniem jest przyciągnięcie uwagi, wzbudzenie emocji, a przez to zaangażowanie odbiorcy w odczytanie intrygującego komunikatu.

Reklama o dużym zasięgu

Plakaty są ważnym elementem zarówno reklamy wewnętrznej, jak i outdoorowej. O tym, gdzie warto umieścić plakat decyduje grupa docelowa. Dlatego też plakaty promocyjne spotykamy dziś wszędzie: na przystankach, słupach informacyjnych i w środkach komunikacji miejskiej – czyli tam, gdzie zostaną dostrzeżone przez bardzo szerokie grono różnych odbiorców, ale też w pubach, hotelach, kinach i centrach rozrywki, gdzie dotrą do specyficznej grupy, tworzonej przez bywalców takich miejsc – mówi ekspert z drukarni Studio Edytor.

Plakat ma przede wszystkim wzbudzać przyjemne emocje, warto więc posłużyć się w nim humorem lub zaskoczeniem. Ponieważ zasadniczą rolę pełni tu efekt graficzny, jego twórcy często postrzegani są jako artyści, którzy z maestrią łączą w swojej pracy praktyczny i estetyczny aspekt tej wyjątkowej formy.