Planujesz montaż oświetlenia w akwarium – w co warto się zaopatrzyć

Akwarium to miejsce, w którym ryby i inne wodne stworzenia powinny czuć się jak u siebie w domu, a rośliny były stymulowane do wzrostu. Jednak aby zapewnić im warunki maksymalnie zbliżone do tych, które występują w naturze, trzeba wspomóc się różnego rodzaju urządzeniami technicznymi. Jednym z najbardziej kluczowych systemów „podtrzymywania życia” w akwarium jest oświetlenie. W co warto się zaopatrzyć?

Funkcje światła

Oświetlenie akwarium nie tylko pozwala egzystować roślinom wodnym. Ma także wpływ na utrzymanie w akwarium rytmu dobowego, tak ważnego dla wszystkich organizmów żywych. Nie można zapominać również o jego funkcji czysto estetycznej.

Jakie oświetlenie do akwarium?

Wszystko zależy od tego, jakie akwarium mamy na myśli. Zupełnie inny rodzaj oświetlenia jest bowiem zalecany to niewielkiego akwarium słodkowodnego, inny do akwarium rafowego, a jeszcze inny – do klasycznego zbiornika typu morskiego.

Rodzaje oświetlenia akwariowego (najważniejsze rodzaje)

Świetlówki – bardzo duża różnorodność tych źródeł światła powoduje, że akwarysta ma szeroki wybór zarówno rodzaju świetlówki (T5 ø16mm, T8 ø26mm, kompaktowe), barwy światła, długości i mocy. Najlepsze rezultaty w akwarystyce uzyskują świetlówki T5 (tzw. cienkie), które dają znacznie więcej światła lepszej jakości niż świetlówki T8.

Świetlówki typu daylight – ich największą zaletą jest fakt, iż emitują światło najbardziej zbliżone do naturalnego. W efekcie – wpływa ono pozytywnie na wzrost roślin w akwarium.

Świetlówki „różowe” tzw. roślinne – jednym z rodzajów świetlówek, których stosowanie jest wyjątkowo korzystne, są świetlówki emitujące różowe światło. Wpływa ono pozytywnie na wzrost roślin wodnych, a dodatkowo – tego rodzaju światło uwydatnia walory wizualne ryb.

Oświetlenie ledowe – coraz częściej stosowane jako podstawowe oświetlenie w akwarystyce, oparte na paskach ledowych SMD (tańsze rozwiązanie) lub diodach Power LED w specjalnie do tego przygotowanych „belkach” i obudowach (koszt nawet kilka tysięcy złotych). Często używane w akwariach jako oświetlenie nocne (z racji na emitowaną niebieską „uspokajającą” barwę). Wadą tego rozwiązania jest wysoki koszt zakupu oświetlenia.

Lampy HQI (wysokoprężne metalohalogenkowe) – polecane do tych zbiorników, w których wymagane jest światło o dużej mocy, szczególnie w dużych zbiornikach słodkowodnych, a także morskich, z rafą koralową. Światło emitowane z tych lamp symuluje warunki podobne do warunków naturalnych odtwarzanych w konkretnym zbiorniku, np. warunki świetlne panujące w oceanie na różnych głebokościach czy na rafie koralowej.

Żarówki tradycyjne – warto o nich wspomnieć właściwie tylko z kronikarskiego obowiązku, ponieważ o dłuższego czasu tego rodzaju oświetlenie nie jest stosowane. Powody są głównie dwa: niska wydajność plus zbytnie nagrzewanie się. Pod względem wydajności o wiele lepiej prezentują się klasyczne świetlówki, które zamieniają na światło nawet do 30 procent pobieranej przez nie energii elektrycznej. Z tego też powodu stanowią one wciąż najpopularniejsze źródło akwariowego oświetlenia.

Lampy rtęciowe – były popularne w latach 80-tych i zalecane do zbiorników charakteryzujących się wysokim poziomem wody (co najmniej 60 cm). Z uwagi na swoją nieekologiczność, lampy rtęciowe zostały wycofane z rynku, a ich produkcja jest zabroniona przez Unię Europejską od 13 kwietnia 2015 r. (nieekologiczne źródło światła pod względem produkcji, zastosowania i późniejszej utylizacji).

Jeśli chcesz zadbać o jakość życia stworzeń, które znajdują się w twoim akwarium (lub akwariach), koniecznie pomyśl o profesjonalnym oświetleniu. W tym celu sprawdź ofertę firmy Aqua Light, która zajmuje się dystrybucją hurtową i detaliczną różnorodnego oświetlenia stosowanego w akwarystyce.