Pojemniki do segregacji odpadów

W XXI wieku ochrona środowiska odgrywa istotną rolę w naszym codziennym życiu. Z działaniami proekologicznymi spotykamy się niemal na każdym kroku, czego dobrym przykładem jest segregacja śmieci. Recykling odpadów pozwala uchronić tak cenne nieodnawialne surowce i ograniczyć postępujące zanieczyszczenie środowiska. Do segregacji śmieci używa się specjalnych pojemników. Czy się one charakteryzują?

Pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów

W celu zwiększenia efektywności procesu recyklingu odpadów wykorzystuje się pojemniki przeznaczone specjalnie do selektywnej zbiórki śmieci. W pojemniki do segregacji śmieci możemy wyposażyć nasze domy i biura. Mimo że nie jest to konieczne, jednak z pewnością stanowi duże udogodnienie w zakresie recyklingu. Są to specjalnie oznaczone pojemniki niewielkich rozmiarów lub też jeden pojemnik z kilkoma przegrodami przeznaczonymi na konkretny typ śmieci. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem są natomiast pojemniki do zewnętrznej segregacji śmieci. Umieszcza się je w miejscach, z których następuje odbiór odpadów przez śmieciarki, czyli przed domami i biurowcami, na osiedlach mieszkaniowych czy na ulicach. Kontenery te produkowane są zwykle z plastiku lub w trwalszej wersji – ze stali i posiadają specjalnej otwory przeznaczone zarówno do wyrzucania odpadków, jak i do opróżniania przez profesjonalne służby. Ich najważniejszym zadaniem jest jednak umożliwianie segregacji odpadów, dlatego też tego typu pojemniki posiadają wyraziste oznakowanie.

Oznakowanie pojemników

W celu ułatwienia segregacji odpadów, pojemniki do tego przeznaczone posiadają specjalne oznakowanie kolorystyczne, a także dodatkowo symbole w formie grafik lub napisów informujących o rodzaju gromadzonych w danym kontenerze odpadów. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi od lipca 2017 obowiązywać będą następujące oznaczenia pojemników do selektywnej zbiórki odpadów:

  • Niebieskie pojemniki – przeznaczone do segregacji odpadów papierowych, m. in. gazet, kartonów, książek, gazetek reklamowych itp.
  • Żółte pojemniki – do których powinno wrzucać się plastik, czyli plastikowe butelki, nakrętki, kartony po mleku i napojach, worki i torby foliowe.
  • Zielone pojemniki – umieszcza się w nich szkło, np butelki i słoiki.
  • Brązowe pojemniki – na śmieci biodegradowalne, czyli np. odpady kuchenne, resztki jedzenia, rośliny.

Cechy dobrych pojemników do segregacji odpadów

Czym powinny charakteryzować się dobrze spełniające swoją rolę pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów?

Podpowiada reprezentant firmy MJB produkującej pojemniki i kontenery na śmieci: Dobry pojemnik powinien ułatwiać segregację śmieci, zapewniać bezpieczeństwo ich przechowywania, a także usprawniać odbiór odpadów. Dlatego też kontenery powinny być odpowiednio oznaczone, nie tylko kolorystycznie, ale też za pomocą dodatkowych symboli i napisów. Poza tym pojemniki na śmieci muszą być trwałe. Dobrze sprawdzają się kontenery stalowe o dużej wytrzymałości z dodatkowym ocynkiem ogniowym gwarantującym odporność na korozję. Pojemniki powinny być kompatybilne z różnymi metodami załadunku dzięki odpowiedniej ilości i rodzajowi uchwytów. Wygodna pokrywa, otwór spustowy i zwrotne koła – wszystko to sprawia, że użytkowanie pojemnika do segregacji śmieci jest proste i wygodne.