Pompy śrubowe – zastosowanie

Pompa śrubowa jest jednym z rodzajów pomp wyporowych, nazywanych też objętościowymi. Działanie pomp wyporowych polega na przekazywaniu energii mechanicznej w hydrauliczną dzięki zmianie objętości, bądź przesunięciu przestrzeni, w której znajduje się płyn roboczy.

Pompy śrubowe wykorzystują ruch obrotowy organu roboczego, którym jest ślimakowa śruba nazywana rotatorem – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Hydro-Precyzja. W wyniku obrotów rotatora, płyn znajdujący się między ślimakiem i korpusem urządzenia, przemieszcza się ze strony ssawnej pompy do jej strony tłocznej.

Możliwości pomp śrubowych

Śrubowe pompy wyporowe mają zdolność sprawnego zasysania i tłoczenia cieczy o różnej konsystencji i lepkości. Ponieważ na pompowany płyn nie oddziałują siły pulsacyjne czy odśrodkowe, możliwe jest tłoczenie nawet bardzo wrażliwych substancji. Niezwykle ważne jest jednocześnie właściwe dostosowanie obrotów rotatora do rodzaju tłoczonej cieczy.

Zastosowanie pomp śrubowych w przemyśle spożywczym

Przemysł spożywczy znajduje bardzo wiele zastosowań dla pomp śrubowych na wielu etapach produkcji. I tak pompy śrubowe mogą być wykorzystywane do przeładunku i odmierzania serków, olejów i tłuszczy, przecierów owocowych, lodów czy miodu. Stosuje się je również do transportowania dań dla dzieci i niemowląt, przecierów, napojów, a nawet ciast.

Zastosowanie pomp śrubowych w przemyśle chemicznym

Pompy śrubowe są też niezastąpione w przemyśle chemicznym, który wykorzystuje je do przenoszenia i dozowania rozmaitych emulsji, zawiesin, ługów i kwasów, a także klejów i farb. A zatem przez tego rodzaju pompy tłoczone są rozmaite detergenty i emulsje.

Zastosowania komunalne pomp śrubowych

Kolejnym obszarem zastosowania pomp śrubowych jest sektor komunalny. Pompy używane są do transportu i próbkowania ścieków czystych i zawierających elementy stałe, szlamów oraz chemikaliów.

Pełen zakres możliwości zastosowania pomp śrubowych nie jest możliwy w tak skromnym tekście. Wspomnijmy więc jeszcze tylko, że pompy tego rodzaju są ważnym urządzeniem również w funkcjonowaniu przemysłu papierniczego, stoczniowego i rafineryjnego.