Pompy w przemyśle i nie tylko – co warto wiedzieć o ich zastosowaniu?

Co prawda nie zastanawiamy się nad tym na co dzień, ale pompy były znane już w starożytności, oczywiście w formie znacznie mniej zaawansowanej technicznie niż obecnie. Każda pompa, niezależnie od rodzaju, ma za zadanie transportować ciecz z niższych poziomów na wyższe lub z miejsca, w którym panuje niższe ciśnienie do miejsca, gdzie to ciśnienie jest wyższe.

pompy przemyslowe

Zastosowanie pomp

Pompa to urządzenie, które znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Używa się ich między innymi w przemyśle naftowym, chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym, w rolnictwie i transporcie. Również w naszym gospodarstwie domowych znajdziemy najpewniej pompy przetłaczające  wodę pitną, czy też pompy ściekowe.

W zależności od przeznaczenia, pompy muszą spełniać szereg wymagań – od określonej wydajności, przez sposób działania, aż po materiał z którego zostały wykonany.

Jak wybrać odpowiednią pompę?

Dobierając pompę, musimy zwrócić uwag na szereg parametrów i uwarunkowań, aby pompa spełniała nasz oczekiwania. Należy określić wydajność, podnoszenie, konstrukcję pompy, co będziemy pompować itp. Jest wiele czynników, gdzie możemy popełnić błąd.  Dlatego najlepiej i najbezpieczniej zarówno dla naszego portfela, jak i samego urządzenia, jest skorzystać z pomocy fachowca, np. w Hadron. Pamiętajmy, aby zorientować się nie tylko w parametrach samej pompy, ale również w dostępności części zamiennych, możliwości serwisowania oraz dokupienia akcesoriów. Jest to bowiem wydatek na długie lata.