Porcelana a ceramika – co warto wiedzieć?

Dzięki rozmaitym technikom wypalania gliny i domieszek można uzyskać bardzo różne materiały, z których wykonywane są naczynia i ozdoby. Najszlachetniejszym z nich jest porcelana, jednak czasem łatwo o pomyłkę. Czym różni się porcelana od pozostałych wyrobów ceramicznych? Oto charakterystyka każdego z nich oraz najważniejsze informacje o ceramice.

Najszlachetniejszy materiał ceramiczny – porcelana

Glina to niepozorny materiał, z którego da się wytwarzać prawdziwe cacka. Po odpowiedniej obróbce w bardzo wysokich temperaturach rudawa lepka glina staje się półprzejrzystą masą, która z racji walorów estetycznych oraz wytrzymałości nazywana jest białym złotem. Porcelana, bo o niej mowa, od stuleci jest symbolem wysokiego statusu społecznego, elegancji i wytworności. Dlatego tak chętnie wręczamy wyroby z porcelany nowożeńcom, chcąc w wyjątkowym dniu dać pamiątkę, która z jednej strony przedstawia jakąś wartość (zarówno finansową, jak i estetyczną oraz symboliczną), a z drugiej – przetrwa lata, a bywa, że pokolenia.

Sposoby uzyskiwania porcelany wynaleźli Chińczycy  w II w. p.n.e. Materiał ten cechuje się odpornością na czynniki termiczne, mechaniczne i chemiczne. Przepuszcza światło, ale nie przepuszcza płynów i gazów. Stanowi doskonały izolator, dzięki czemu sprawdza się nie tylko w charakterze eleganckiej zastawy, ale też jako element instalacji elektrycznych.

Inne materiały ceramiczne

Z uwagi na trudny proces wyrobu oraz wszystkie wyżej wymienione zalety porcelana jest droga. Na szczęście są tańsze alternatywy, różniące się wyglądem i jakością. Są to: porcelit, fajans i kamionka.

Porcelit jest najbardziej podobny do porcelany, jednak wytwarza się go z nieco gorszych surowców. Ma kolor kremowy i nie przepuszcza światła. Dla podniesienia walorów estetycznych porcelit najczęściej jest malowany i szkliwiony. Pod względem wytrzymałości niemal dorównuje porcelanie – jedno i drugie można myć w zmywarce.

Dalej na osi jakości wyrobów ceramicznych znajdują się fajans i kamionka. Są to tańsze materiały, które dla zachowania wytrzymałości muszą być grubsze. O ile trudno o delikatną filiżankę z kamionki, o tyle często spotyka się talerze oraz miski z tego materiału. Wyroby fajansowe i kamionkowe służą nam raczej na co dzień, podczas gdy porcelana gości na stołach tylko w wyjątkowych okolicznościach, zaś w pozostałe dni może pełnić funkcję reprezentacyjną jako ozdoba za szybą witryny.

Duży wybór wyrobów z porcelany i ceramiki można znaleźć na www.duo-gift.pl.